Zdeněk DOUBEK, Ladislav STEINHAUSER
Na přelomu měsíců dubna a května došlo v hasebním obvodu stanice Tišnov HZS Jihomoravského kraje k několika požárům lesního porostu, které si vyžádaly vyhlášení třetího stupně požárního poplachu.
První ze série těchto požárů vypukl 27. dubna ve 13.04 hodin v lokalitě Jahodná u obce Lomnička Již při jízdě k požáru směrem od Tišnova bylo patrné, že jde o požár v lokalitě charakteristické stržemi s hustým zalesněním a křovinami. Vzhledem k silnému větru docházelo k rychlému šíření požáru, který se v době příjezdu jednotky ze stanice Tišnov již šířil korunami stromů.
Po provedení prvotního průzkumu vydal VZ (velitel družstva směny A ze stanice Tišnov) rozkaz k přejezdu CAS 15 na horní svážnici, CAS K 25 byla ponechána u paty kopce. Příjezd na horní svážnici byl velice komplikovaný, cesty nebyly řadu let udržovány a u nájezdu na lesní cestu byly složeny kmeny stromů. Bylo nutné vyřezat náletové stromky a odstranit kmeny z příjezdové cesty na svážnici. Postupně na místo zásahu přijely CAS 15 ze stanice Tišnov, CAS 25 z jednotky SDH Lomnička a VEA 1 s velitelem stanice Tišnov. Hasiči ze stanice Tišnov vytvořili jeden útočný proud C 52 levou stranou místa požáru. Požár se podařilo v západním směru zastavit, ale ve východním směru se stále šířil místy i v korunách stromů. Na horní svážnici byly v průběhu zásahu ustaveny CAS 20 a CAS 25 z jednotek SDH Tišnov a Lomnička, od kterých byly vytvořeny čtyři útočné proudy C 52. K zajištění doplňování vody bylo zřízeno čerpací stanoviště v obci Lomnička - nadzemní hydrant u hasičské zbrojnice. Odtud byla zajišťována kyvadlová doprava vody v délce přibližně 1 km na seřadiště techniky u paty kopce. Kyvadlovou dopravu vody od seřadiště k místu požáru na horní svážnici zajišťovaly tři CAS (stanice Tišnov a jednotky SDH obcí Doubravník a Lomnice).
V průběhu zásahu se na místo události dostavil velitel čety ze stanice Lidická a krajský řídicí důstojník. Bylo rozhodnuto zřídit dva úseky a povolat na místo protiplynový automobil pro zajištění týlového zázemí pro zasahující hasiče.
Již v počátku zásahu si VZ vyžádal zásah vrtulníku. Ten však byl v tu dobu u jiného zásahu, proto KOPIS HZS Jihomoravského kraje požádalo o letadlo LHS z Kraje Vysočina. Plnící stanoviště bylo zřízeno na letišti v Brně-Medlánkách, doplňování zajišťovali hasiči ze stanic Brno-Přehrada a BVV. Po provedení prvních shozů bylo zjištěno, že v hustém porostu je tato forma hašení neúčinná, proto bylo rozhodnuto směřovat shozy na volné prostranství, kde byl tento způsob hašení podstatně účinnější. Celkem bylo provedeno osm shozů. Požár byl lokalizován v 15.19 hodin.
Poté, co bylo místo požáru důkladně prolito vodou, byly postupně všechny zasahující jednotky PO odeslány zpět na své základny. Na místo byla povolána jednotka ze stanice Brno-Přehrada, která prováděla dohled nad místem a dohašování dílčích ohnisek. Ve 20.00 hodin bylo místo zásahu předáno zástupci majitele.
Příčinou vzniku tohoto požáru bylo vznícení staré vojenské munice, která je v této lokalitě zahrabána pod zemí.
V dalších dnech v této lokalitě jednotky PO zasahovaly ještě čtyřikrát, šlo však již o požáry menšího rozsahu.
Dalším požárem, který si vyžádal vyhlášení III. stupně požárního poplachu, byl požár lesa v k.ú. obce Veverská Bítýška Dne 30. dubna v 18.21 hodin vyslalo KOPIS HZS Jihomoravského kraje jednotky PO (stanice Tišnov, SDH obcí Veverská Bítýška, Lažánky a Maršov) na požár lesa mezi obcemi Lažánky a Veverská Bítýška.
Již v průběhu jízdy k zásahu byl vidět hustý kouř z lesa mezi obcemi Veverská Bítýška a Lažánky. Po příjezdu jednotky ze stanice Tišnov na místo události bylo zjištěno, že fronta požáru je v délce asi 100 m, postupuje po kopci vzhůru severozápadním směrem a vlivem silného větru dochází k velmi rychlému šíření požáru. VZ proto požádal o vyhlášení II. stupně požárního poplachu a povolání vrtulníku.
Ihned po příjezdu jednotek PO bylo vytvořeno dopravní vedení s rozdělovačem a dva útočné proudy C 52 proudy z levé strany místa požáru. Z pravé strany byl vytvořen jeden útočný proud C 52, kterým se hasiči snažili zastavit postupující požár a obejít ho z východní strany. Požár se však rychle šířil severozápadním směrem. Z pravé strany se požár podařilo zastavit, ale na levé straně se velmi rychle šířil do hustého porostu, kde docházelo ke korunovému požáru. V první fázi, kdy bylo možné ještě požár zastavit, byl zjištěn nedostatek vody. Postupně se na místo zásahu dostavily všechny jednotky PO ve druhém stupni poplachu. Bylo vytvořeno celkem 11 útočných proudů C 52 (5 proudů z levé strany, 3 proudy z pravé strany a 3 proudy středem místa požáru).
Na místo přiletěl vrtulník, který provedl shozy ze severozápadní strany. První shozy padaly za místo požáru a promočily jeho okraj ze severní strany. Další shozy již padaly do míst, kde byl tento způsob hašení velmi účinný. Celkem bylo provedeno osm shozů (vrtulník byl plněn z Brněnské přehrady). Po vyhlášení III. stupně požárního poplachu se na místo události dostavilo dostatečné množství sil a prostředků. Byl zřízen štáb VZ. Požár se podařilo lokalizovat ve 20.00 hodin. Po nahlášené lokalizaci bylo zahájeno důkladné prolévání místa požáru. Bylo zřízeno čerpací stanoviště v obci Lažánky, kde bylo možné čerpat z požární nádrže a z nadzemního hydrantu. V průběhu zásahu byly zřízeny dva úseky. Požár byl zlikvidován 1. května 2012 v 01.00 hodin. Celkem bylo spotřebováno 296 700 litrů vody.
* Posledním v řadě požárů, které si vyžádaly vyhlášení III. stupně požárního poplachu, byl opětovný požár lesa v k.ú. obce Veverská Bítýška Dne 1. května 2012 v 03.09 hodin KOPIS HZS Jihomoravského kraje vyslalo jednotku ze stanice Tišnovna na požár lesa k obci Lažánky. Na místě požáru již zasahovaly jednotky SDH obcí Lažánky a Veverská Bítýška, které zde prováděly od 01.00 hodin dohled nad místem požáru z předchozího dne. Průzkumem bylo zjištěno ohnisko požáru, které se nacházelo zhruba 100 m východně od požáru z předchozího dne.
Jednotky PO vytvořily od CAS K 25 z jednotky SDH obce Veverská Bítýška dopravní vedení s rozdělovačem a odtud dva útočné proudy C 52, vedené po stranách místa požáru. Vzhledem k tomu, že se požár velmi rychle šířil, požádal VZ o vyhlášení II. stupně požárního poplachu. Po příjezdu dalších jednotek PO nařídil VZ vytvořit další čtyři útočné proudy C 52. V průběhu zásahu KOPIS vyhlásilo III. stupeň poplachu, na místo se dostavil řídicí důstojník a byl zřízen štáb VZ. Čerpací stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody bylo zřízeno na řece Svratce v obci Veverská Bítýška, přibližně 2 km od místa zásahu.
Požár, který byl lokalizován v 05.20 hodin, se postupně rozšířil až na vzdálenost asi 20 m od místa požáru z předešlého dne. Postupně probíhalo prolévání celého místa požáru a odesílání jednotek PO zpět na základny. Požár byl zlikvidován v 09.34 hodin.
Celkem bylo spotřebováno 125 700 litrů vody.
Příčina vzniku obou požárů v k.ú. obce Veverská Bítýška je v současné době v šetření.
* Specifika zásahu
* Pozitiva
* velmi kvalitní práce štábu VZ,
* obětavost a vysoké nasazení hasičů,
* terénní vlastnosti některých typů požárních automobilů,
zejména CAS 32 - T 148 a CAS 30 - T 815-7.
* Negativa
* silný vítr,
* dlouhotrvající suché období bez dešťů,
* problémy se spojením z důvodu absence radiostanic u některých
jednotek SDH obcí,
* neudržované lesní cesty.