Pavla Kosíková, moderátorka
Silný vítr komplikuje i některé požáry. Týká se to třeba těch, které vznikají při pálení bioodpadu ze zahrad. A nevyhnula se jim ani Šumava. Hasiči si navíc stěžují, že spalování bioodpadu lidé často dopředu nehlásí, ačkoliv je to povinnost. Kromě luk si oheň vyžádal škody také v lesích.
Zdeněk Minařík, redaktor
Takhle teď vypadá louka ve Filipově huti v centrální části Šumavy. Hromadu zapáleného bioodpadu rozfoukal vítr. Požár dokonce zachytila turistická webkamera. Oheň spálil asi 1,5 hektaru louky. Hasiči požár likvidovali téměř 2 hodiny. Požár se obešel beze škod, i když jde o lokalitu uprostřed Národního parku. Paradoxně vedení rezervace dokonce v minulosti uvažovalo o řízených požárech. Ty, ale v plánu péče kvůli legislativě vyškrtlo.
Pavel Hubený, ředitel Správy Národního parku Šumava
Z pálení té biomasy vlastně způsobí jednak částečně pohnojení toho území, ale hlavně zlikviduje to tu konkurenci těch citlivých druhů, který mohou mohly růst a plodit.
Zdeněk Minařík, redaktor
Podobných případů teď na západě Čech přibývá.
Petr Poncar, mluvčí HZS Plzeňského kraje
My jsme od letošního února do začátku května vjely již 78 × k požárům ve volné přírodě, a to mluvím pouze za Plzeňský kraj.
Zdeněk Minařík, redaktor
Nedaleko Karlových Varů teď způsobila požár lesa likvidace klestu během těžby. Hasiči si navíc stěžují, že plánované pálení jim lidé nehlásí. Přitom stačí vyplnit online formulář.
Petr Poncar, mluvčí HZS Plzeňského kraje
Přes tento formulář jednoduše nahlásí pálení, zadá souřadnice a tím splní svoji zákonnou povinnost.
Zdeněk Minařík, redaktor
Požárů přibývá i navzdory četným srážkám v minulých dnech, důvodem je především silnější vítr. Jen v Plzeňském kraji dosahují škody řádově desítek tisíc korun. Zdeněk Minařík, Česká televize. Západní Čechy.
ČT1