logo Silvarium tisk
David ČÍP, Jaro Jaroměř
Epidemie nám ukázala, že to životní prostředí je hrozně důležité, že potřebujeme lokální potravinou soběstačnost, že potřebujeme prostě spoustu věcí, které s tím životním prostředím úzce souvisí, také nám hrozí daleko větší průšvihy, než byla stávající epidemie, protože pokud nám zkolabují opylovači, pokud nebudeme mít vodu v krajině, tak ty ekonomické škody budou nedozírné.

mluvčí
Ministr průmyslu Havlíček po odeznění koronavirové krize, odsoudil celoevropské směřování New Green Deal, které má do roku 2050 za cíl dostat evropskou ekonomiku nezávislosti na drancování přírodních zdrojů a vypouštění skleníkových plynů. Zdůvodnil to přílišnými finančními náklady, v době po epidemii, kdy bude naopak nutné šetřit. Ornitologové a ochránci přírody z Jaroměře spustili nesouhlasnou kampaň a požadují neodkládat ochranu přírody a prostředí na vedlejší kolej. Poukazují na megalomanské projekty, které by spolkly gigantické sumy peněz, příkladem je kanál Odra Dunaj Labe.

David ČÍP, Jaro Jaroměř
Podobně šílených projektů se chystá teďko celá řada, tak včetně třeba výstavby různých kontroverzních přehrad, které velké přehrady nám ty problémy se zadržením vody paradoxně kolikrát znásobují, protože oni sice zadržují tu vodu nad přehradou, ale pod přehradou tím, že tam vzniká efekt ledové vody, tak nám to tu krajinu vlastně dál odvodňují, protože zadržují ty splaveniny, ty velké přehrady bývají často kontraproduktivní a kupodivu nemusí tu vodu zadržet a daleko více zadrží vodu drobná opatření, ale plošná a měli bychom se snažit zvyšovat úrodnost půdy, protože hlavní houbou v té naší přírodě nebo v tom životní prostředí je také půda, pokud nebudeme mít zdravou půdu, tak nás zachrání žádné mega přehrady.

mluvčí
Skupina aktivistů okolo Jaro Jaroměř oslovuje veřejnost na sociálních sítích, spouštějí petici a zapojují nadšence při práci v krajině.

Michal JILMA, (Jaro Jaroměř)
Cílem té krizové kampaně je prakticky zajistit, aby, aby pokračovalo financování těch, těch hlavních dotačních programů na ochranu krajiny, protože pokud teďka po té krizi začnou nějakým způsobem probíhat nějaké škrty, tak je důležité aby, abychom my byli připraveni a říkali politikům, ano, tady můžeme škrtat, tady určitě ne, takže to je, to je vlastně ta, ta hlavní věc, proč vznikla krizová kampaň, aby nedocházelo ke škrtům tam, kde k nim docházet nemá.

David ČÍP, Jaro Jaroměř
V těchto dnech se snažíme soustředit na dvě hlavní věci, první je záchrana programu Péče o krajinu, což je zásadní program pro naši přírodu, pro její ochranu, pro zadržení vody v krajině a jeho výhoda je to, že poskytuje relativně drobné peníze velkému množství lidí, obyčejných lidí, vlastníků obcí nebo právě i nevládních organizací, které do toho vkládají kus dobrovolné práce a pokud tady ten program by měl být zrušen nebo omezen, tak, tak už to můžeme s tou ochranou přírody u nás a životního prostředí prostě zhasnout, takže to je jedna věc a druhá věc je, že se snažíme propojovat právě záchranu hospodářských lesů s ochranou biodiverzity a se zadržením vody v krajině a takovým pilotním projektem je teďko snaha, pokusit se ve spolupráci s Lesy České republiky, ale i některými sponzory a dalšími nadšenci, tak zadržovat vodu v lesích tím způsobem, že chceme zahrazovat odvodňovací kanály, které vlastně celá, celé lesy jsou protkány sítí odvodňovacích kanálů, které kdysi dávno, když ještě v krajině byla voda, tak tu vodu odváděli a a možná z toho byl nějaký užitek pro les, i když to vždycky bylo sporné, ale teďko už je zcela jednoznačné, že nám odvádí tu vodu z krajiny a je potřeba, je zaslepovat vad udělat tam hrázky, aby nám ta voda z těch lesů neodtékala, tak jsme se zkontaktovali s lesníky, ty nás odkázali na své správné oddělení, které se zabývá vodou, těm jsme napsali mail a zavolali jsme si a dali jsme si dohromady schůzku, kde právě si ujasněme co a jak a jestli teda můžeme my nějakým způsobem pomoci se zadržení vody v lesích.

mluvčí
Revitalizační projekty v krajině postupují pomalu, protože se potýkají s vlastnickými vztahy, s legislativou i liknavostí úřadů.

David ČÍP, Jaro Jaroměř
Takže myslíte prostě, že my musíme vždycky kontaktovat zvlášť teda každýho toho hráče, každej teda ten cancrlous a teď tam právě ale jde o to, že když my to tady zahradíme, tak se vlastně ta voda teda, tak se začnou ovlivňovat ty okolní pozemky, že jo.

mluvčí
No právě pak je i vlastnictví těch pozemků, jako když to může být SPU, pozemky jsou vlastníků nebo Lesů ČR třeba.

David ČÍP, Jaro Jaroměř
No a já když půjdu na povodí, tak první co už od nich uslyším, bude no my bysme to třeba i možná, ale záleží na Lesích ČR , když půjdu na Lesy ČR za Beznoskou, tak ten mi řekne, ne to je voda, s tím já nemám nic společnýho, to si musí říct vodaři z našeho odboru a vodaři mně řeknou to musí rozhodnout Beznoska, tak prosím vás, se nějak domluvte, s kým to teda mám těmto řešit a kdo nám to povolí.

Roman KALOUS, Jaro Jaroměř
Zavezením těch kanálů a vybudováním nějakých tůní se nám vlastně podaří vrátit tu hladinu spodní vody, která je teďka snížená zpátky k povrchu půdy, kde prostě přirozeně v tom lužním lesem má být a pomůže to jak obojživelníkům tak třeba vážkám a prostě celému tomu ekosystému.

mluvčí
Tak jo, takže se teda koukneme teda teďko ještě na tu Rajskou strouhu.

mluvčí
Jestli můžu mít dotaz, co to odvodňuje, kam to teče?

mluvčí
V podstatě by se tady dala vytvořit tůň, koukal jsem od tůně doprava už je to zase město Lázně Bohdaneč jo /souzvuk zvuků/. Lesy jsou toto a tam zas obec.

mluvčí
V rámci toho budování tůní dojde i k určitému prosvětlení těch lesů, protože když se podíváte kolem nás, tak ty lesy jsou přehoustlé, chybí tady světlo, a to těm stromům nevyhovuje, takže by se když se ty lesy trošku rozvolní, budou odolnější třeba i proti škůdcům, některé dílčí projekty se už v Česku podařilo realizovat, například na Jizerce v Jizerských horách a opravdu se ukazuje, že ten vodní režim se dá dát tímhle způsobem do do kupy a že ta příroda na to reaguje velmi pozitivně, bohužel problém je, že to vysušení té krajiny je stále příliš rychlé a my jsme stále příliš pomalý, protože nás brzdí různé věci, jako byrokracie, vlastnické vztahy, nedostatek peněz samozřejmě, takže tady je potřeba velmi zapracovat.

David ČÍP, Jaro Jaroměř
To hlavní, o co nám jde, je za prvé zachránit program Péče o krajinu, za druhé ušetřit prostředky na projektech, které poškozují tu naši přírodu a které jsou kontraproduktivní a ty ušetřené peníze aspoň část z nich použít právě na pokračování těch aktivit, které by se naopak podporovat měly, jako jsou remízky, aleje, mokřady, opylovači.

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě