Krkonoše – Druhý den návštěvy poslaneckého výboru pro životní prostředí na Trutnovsku byl převážně věnován problematice Krkonošského národního parku
Jednání na Správě Krkonošského národního parku zahájili členové sněmovního výboru prohlídkou Krkonošského centra pro environmentální vzdělávání KRTEK. Připomněli si, že odborníky oceňovaná stavba byla vystavěna s podporou Operačního programu Životní prostředí a slouží veřejnosti už více než rok.
Na parky zákonem
S ředitelem Janem Hřebačkou, dalšími zástupci vedení parku a představiteli ministerstva životního prostředí pak poslanci debatovali připravovanou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Novelizace klíčového zákona z oblasti životního prostředí, který vznikl již v roce 1992, přinese řadu změn právě pro národní parky.
„Dosud platné znění normy předpokládá, že národní parky v České republice budou vyhlašovány speciálním zákonem. To se ovšem zatím nestalo a s výjimkou Českého Švýcarska jsou ostatní parky vyhlášeny nařízením vlády. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny nyní parky rovnou vyhlašuje. Přináší ale i další změny, jako úpravu systému zonace, nový termín „klidová území", větší vliv obcí a konečně i větší otevření parků veřejnosti," uvedl trutnovský poslanec a předseda výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch.
Že jedním z důvodů vzniku novely byl také tlak šumavských obcí nezastírá: „Snaha uklidnit situaci na Šumavě byla bezpochyby jedním z impulzů pro tak revoluční změnu zákona, ne však jediným. Bylo potřeba napravit právně nekonformní stav a obecně se nově podívat na problematiku národních parků. Podle mého názoru jdou změny správným směrem, i když si návrh bezpochyby vyžádá dílčí úpravy," uvedl poslanec Böhnisch. Návrh na změnu zákona o ochraně přírody a krajiny by v těchto týdnech měla posuzovat legislativní rada vlády, do parlamentu tedy oficiálně ještě nedorazil. „Snažíme se v předstihu konzultovat změny s odborníky v národních parcích, se samosprávami i neziskovými organizacemi. Debata ve výboru i v celé sněmovně bude zřejmě velmi živá a znát stanoviska dotčené veřejnosti je pro nás klíčové," uzavřel Robin Böhnisch.
Právě debatou se zástupci Svazku obcí Krkonoše na vrchlabské radnici čtvrteční program poslanců v regionu pokračoval.
Přestože je v Krkonošském národním parku postavení obcí do značné míry odlišné než na diskutované Šumavě, existence chráněného území život měst a obcí i tak významně ovlivňuje.
Stavili se i v Doteku
Poslance přivítal ve vrchlabském zámku starosta a také předseda Svazku Krkonoše Jan Sobotka, aktivně se do debaty zapojil například lánovský starosta Jiří Vancl.
Navečer poslanci ještě navštívili maršovskou faru přeměněnou na Dům obnovy tradic, kultury a ekologie, kde se seznámili s bohatou nabídkou programů ekologického vzdělávání, výchovy a osvěty.