Vratislav Dostál
Poslanecká sněmovna ve středu přijala novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu, která developerům otevře cestu ke stovkám hektarů půdy a živelné výstavbě v národních parcích.
Poslanci ve středu upřednostnili v zákonu o Státním pozemkovém úřadu kontroverzní klauzuli, která developerům otevře cestu ke stovkám hektarů půdy a živelné výstavbě v národních parcích.
Podle nového zákona totiž stát bezplatně převede lukrativní pozemky v bezprostředním sousedství obcí do jejich vlastnictví. Obce je pak mohou obratem rozprodat developerům nebo zájemcům o stavbu luxusních domů, jak se to už vícekrát v minulosti stalo.
„Bezplatné vyvedení lukrativních pozemků ze státního majetku otevřelo cestu do národních parků developerským projektůmy. Některé obce mohou samozřejmě parcely obratem rozprodat developerům – ostatně nebylo by to poprvé,” vysvětlil Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Podle něj se jedná o stovky hektarů exkluzivních pozemků. Připomněl zároveň, že živelná výstavba může pohltit spoustu přírodních území a překrásných výhledů do horské krajiny, kvůli kterým na Šumavu jezdí turisté.
„Senátoři navrhli rozumné řešení, jak obcím zajistit parcely, které potřebují pro veřejné služby, aniž by přitom umožnili spekulace s pozemky a masovou výstavbu v národním parku. Poslanci však jejich návrh potopili,” dodal
Senát totiž v říjnu odhlasoval pozměňovací návrh Miroslava Krejči (nezávislý), podle nějž by zákon umožnil převody pouze v případě, že obec chce pozemky použít pro veřejně prospěšné stavby. Poslanci nicméně senátní návrh ve středu přehlasovali a prosadili původní vládní verzi.
Poslanci potopili kompromisní senátní návrh všemi hlasy TOP 09 (až na dvě výjimky), většinou hlasů ODS a částí hlasů LiDem. Pro kompromisní návrh, který podporovalo Hnutí DUHA, hlasovali všichni poslanci ČSSD (až na dvě výjimky), Věcí veřejných, KSČM a část zákonodárců LiDem.
Ekologové také připomněli, že většina poslanců rozhodla o novém zákonu přímo v rozporu se zájmy veřejnosti. Šetření Factum Invenio totiž zjistilo, že 71 % lidí je proti výstavbě nových lanovek či sjezdovek v Národním parku Šumava.