ket
Praha - Místa v dozorčích radách státních firem stále často fungují jako "trafiky" pro politiky, kontrola vedení navíc nefunguje. Podle ekonoma Miroslava Zámečníka by ale bylo posílení pravomocí takových "politických" rad katastrofou. Zasazuje se proto spíše o zveřejňování smluv. Zámečník to řekl v Otázkách Václava Moravce. Do registru smluv, jehož vznik navrhl poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové), by měly smlouvy zasílat i akciové firmy se státním podílem. Vlastnická politika státu nebyla přitom nikdy hodnocena bez výhrad. Podle vicepremiérky Karolíny Peake má strategii vypracovat ministerstvo financí do konce června. Zaměří se v ní hlavně na nominační proces. Jednotlivé resorty by měly mít na webu uvedena kritéria výběru. Ministerstvo se zaměří i na odměny nebo právě zveřejňování smluv.
NKÚ může kontrolovat jen státní podniky, do akciových společností přitom kontroloři nemají přístup. Z deseti největších firem se státní účastí je akciových společností celkem sedm. Každoročně hospodaří se sumami několika stovek miliard korun. Rozšíření pravomocí NKÚ senátoři nedávno odmítli. "Pro NKÚ není problém, aby zkontroloval například IT – jednu dvě položky. Je ale obrovský problém kontrolovat živý mechanismus někým, kdo v tom živém mechanismu nikdy nebyl. Nemyslím si, že je to ta pravá cesta," podotkl bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek.
Do registru smluv, jehož vznik navrhl poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové), by měly smlouvy zasílat nejen státní firmy, ale i akciové firmy se státním podílem.
Management si dělá ve státních firmách, co se mu zlíbí, říká šéf NKÚ
Když navíc NKÚ kontroluje státní firmy, říká, že zakladatel neplní dobře svou roli ve vztahu ke státním podnikům. "Naše kontrolní standardy vycházejí z doporučení OECD, která definuje, jak se má chovat zakladatel a dozorčí rada a ostatní orgány," podotkl prezident NKÚ Miroslav Kala. "U zakladatelů často upozorňujeme, že není definována vlastnická politika státu a management si může prakticky dělat, co chce. Podniká na svém a rizika přenáší na stát," dodal šéf NKÚ. To už by se ale mohlo v blízké budoucnosti změnit - podle Peake resort financí pracuje na nové strategii.
Vlastnická politika státu nebyla nikdy hodnocena podle šéfa NKÚ bez výhrad, a to jak v oblasti vlastního řízení podniku a definování cílů, tak i v tom ohledu, jak jsou cíle naplňovány. Kontrola vedení prostřednictvím dozorčích rad nefunguje, jelikož tyto rady nemají příliš velké pravomoci. Podle Zámečníka je třeba v první řadě upřesnit stanovy firem. "To nejhorší, co se může stát, je, že radikálně zvednete kontrolní pravomoci ve firmě v podnicích se státní účastí a dáte to dozorčí radě, která není odborná, ale politická," prohlásil předseda dozorčí rady Lesů ČR Zámečník.
Kulhánek: Dozorčí rady? Politici je zřejmě vidí jako další stupeň politiky
Strany vládní koalice zatím sliby o lepší kontrole státních firem příliš neplní. Ministr financí Miroslav Kalousek se třeba zasazoval o to, aby tito lidé prošli klasickým výběrovým řízením. Kulhánek vypracoval před několika lety pro ministerstvo financí audit o kontrole a řízení podniků se státní účastí. "Já mám největší obavu z toho, že politikům ani nedochází, o co vlastně v těch dozorčích radách jde. Oni to vidí jako další prvek nebo stupeň politiky," míní Kulhánek, který tehdy upozorňoval, že největším problémem byla nedostatečná kvalifikace. "Pracovali tam buď ministerští úředníci, nebo různí poslanci," řekl Kulhánek. Byly i takové případy, kdy zastával funkci generálního ředitele a předsedy představenstva ten samý člověk.
Stát má většinový podíl zhruba ve dvaceti firmách. Jde například o ČEZ, Lesy ČR, Český aeroholding, ale i společnosti Čeps nebo Čepro. Právě v Čepru získal funkci bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa pak v Aeroholdingu. Tam jej následoval i exministr obrany Alexandr Vondra. "Není to funkce manažerská, je to funkce dozorčí. Myslím, že k tomu kompetenci mám," řekl Vondra. Na začátku února dosedl do 12členné dozorčí rady České pošty i bývalý ministr dopravy Radek Šmerda. Kulhánek označil za jediný pozitivní jev to, že se bývalý šéf Akademie věd ČR Václav Pačes dostal do dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ.
Peake se zastává Kotrby. "Šnajdr je jiný případ," tvrdí
Do dozorčí rady Budějovického Budvaru zamířil spolupracovník vicepremiérky Pavel Kotrba – mladý student práv. Podle Peake jde ale v tomto případě o jinou situaci. "U Šnajdra a jiných poslanců šlo zjevně o protislužbu za opuštění poslaneckého klubu při problému s hlasováním o zvyšování DPH," domnívá se vicepremiérka. Důležitá je podle ní z hlediska Budvaru otázka ochranných známek. "Objevuje se snaha tyto známky 'zašantročit', přeprodat - na to musí být dohlíženo," podotkla vicepremiérka s tím, že chtěla v první řadě nominovat člověka, kterému důvěřuje. Zdůraznila rovněž, že Kotrba není za tuto práci placen.
Podle Peake jde téma obsazování dozorčích rad lehko zpaušalizovat, celá věc je ale komplikovanější. "Protože se jedná o obchodní společnosti a nová pravidla aplikovat je velmi složité," konstatovala vicepremiérka. Problém podle ní nastává v případě, kdy je daný člověk vyšetřován nebo se zjevně jedná o protislužbu.
Otázky Václava Moravce (14. 4. 2013) 1. díl
Otázky Václava Moravce (14. 4. 2013) 2. díl