Petr Turek
Bzenec – Lesy ČR sice chystají nově zalesnit více než sto hektarů lesa v písčité lokalitě Moravské Sahary, přesto určitá část zůstane znovu neosazená. „Po jednáních s ochránci přírody jsme na pěti a půl hektarech vymezili část takzvaného bezzásahového území, které se nachází na hranici mezi zcela zničeným a částečně poškozeným porostem,” přiblížil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Tato plocha má sloužit pro studium přirozeného vývoje obnovy porostů zasažených požárem. Dále tam brněnská Mendelova univerzita zkoumá osídlení hmyzem. „Sledujeme původní faunu,která tam byla před požárem, jak se po požáru bude měnit. Zatím máme za sebou první odběr. Více k tomu, co se na těchto plochách děje, se bude dát říct až po celoročním sledování,” sdělil akademický pracovník Ústavu ochrany lesů a myslivosti Emanuel Kula.
Podle něj je ale už teď zajímavý výskyt chrousta. „V době požáru tam byly ponravy. Na jaře jsme prováděli kontrolu v tamních porostech a zjistili jsme, že ponravy požár přežily,” uvedl Kula s tím, že chrousti v době požáru mohli být třicet až padesát centimetrů pod zemí. „Hasiči údajně měřili teplotu v metrové hloubce, a mělo tam být kolem padesáti stupňů. Ale obecně se nedá říct, že by taková teplota byla v celé oblasti až do hloubky jednoho metru,” vysvětlil Kula.
V lokalitě se objevili i klikoroh borový a tesaříci.