Jaroslav Kmenta , Tomáš Syrovátka
Detektivy protimafiánského útvaru ÚOOZ zajímá napojení podnikatelů Ivo Rittiga a Romana Janouška na zakázky státních podniků a následném vyvádění peněz na zahraniční konta. Ze soudních příkazů ostravského soudu k prohlídce bytů a kanceláří je poprvé zřejmé, jakým směrem se policejní vyšetřování ubírá. Dokumenty má k dispozici i MF DNES.
Z textu soudních nařízení je patrné, o co policii jde. Ta má podezření, že oba podnikatelé získávali miliony ze zakázek, které kvůli tomu byly předražené. "Požadovali vysoké finanční částky v řádech desítek milionů, o které byla cena předmětných zakázek následně navýšena," píše se v usnesení o prohlídce u Rittiga.
Janoušek podle podezření kriminalistů legalizoval získané peníze přes účty ve Švýcarsku. V soudních dokumentech týkajících se Janouška je celá jedna strana hustě popsána transakcemi a čísly bankovních kont ve Švýcarsku a s ním spojených firem. K části účtů měli přístup i někteří úředníci pražského magistrátu.
"Narazili jsme na organizovanou zločineckou skupinu, jejímž cílem byl vliv ve státní či polostátní organizaci," uvedl šéf ÚOOZ Robert Šlachta.
Pokud se informace policie potvrdí, bude muset Janoušek vysvětlovat, proč se v letech 2007 až 2010 angažoval v zakázkách Povodí Vltavy na opravy přehrad. Policie vyjmenovává celkem pět předražených projektů, z nichž měl Janoušek údajně nestandardní odměny. Tyto projekty jsou v celkové hodnotě zhruba 150 milionů korun.
Rittig a Lesy ČR
U Rittiga policie podle soudního příkazu hledá důkazy o zakázce z roku 2011 na vypracování etického kodexu Lesů ČR, který získala jeho firma Rittig & Partners. Za ni podnikatel získal 1,7 milionu.
Policie je přesvědčena, že je to ukázkový příklad zbytečného vynakládání státních peněz, protože za vypracování několika stránek materiálu o etice lesníků jsou téměř dva miliony zřejmě hodně. Zároveň však policie u Rittiga hledá i smlouvy mezi ním a žalobcem Liborem Grygárkem, případně i materiály z vrchního státního zastupitelství či z trestních spisů a spoustu dalších materiálů.
Advokáti obou podnikatelů, Vít Široký a Karolína Babáková, MF DNES sdělili, že policie u jejich klientů žádné materiály o trestné činnosti najít nemůže, protože se jejich klienti ničeho nedopustili.