logo Silvarium tisk

MICHAEL POLÁK

Hradčany – Jako měsíční krajina s krátery i malým pohořím. Tak dopadly dva původně zalesněné pozemky nedaleko letiště v Hradčanech v bývalém vojenském prostoru Ralsko, které vlastní Liberecký kraj a které nelegálně zplanýrovala soukromá stavební firma Slaten, patřící českolipskému podnikateli Vladimíru Grösserovi.

Případ, na který jako první upozornil Českolipský deník, už prošetřila kriminální policie. „Kriminalista, který to měl na starosti, už svou práci ukončil. Zjistil, že se skutek stal a má ho na svědomí konkrétní pachatel. Připravil proto podklady pro trestní stíhání z přečinu krádeže, za který pachateli hrozí pět let odnětí svobody,” uvedla Ivana Baláková, mluvčí policie na Českolipsku. Protože si podezřelý ještě nepřevzal usnesení o zahájení trestního stíhání, nechce policie poskytovat další informace. Je ale zřejmé, že obviněným po převzetí bude právě kontroverzní podnikatel Vladimír Grösser, vyšetřovaný policií již v několika dalších kauzách.

Jeho firma si bez vědomí Libereckého kraje a bez jakékoliv smlouvy vzala zhruba šest hektarů nedaleko letiště za své. Na rozsáhlé ploše, která jí nikdy nepatřila, vykácela lesní nálety v přibližném objemu tří stovek kubíků dřeva a v další části pozemků prováděla drcení stavebního materiálu z ruin budov po sovětské armádě. Se dřevem, které ukořistila, i se stavebním materiálem drceným na krajských pozemcích, firma dál obchodovala. Liberecký kraj tak díky ní přicházel minimálně o částky v řádech statisíců korun.

Teprve poté, co o nelegálním počínání Slatenu informoval Českolipský deník, podala Krajská správa silnic, která pro kraj spravuje pozemky v Ralsku, trestní oznámení.

Dobroděj, či zloděj?

„Neobtěžujte mě, nemám vám co říct,” reagoval včera podnikatel Vladimír Grösser.

Jeho počínání se zastal starosta Ralska Miroslav Králík. „Je to s podivem, pokud by měl být za tohle trestaný. Pouze konal to, co jsme léta požadovali. Existuje několik dopisů, ve kterých jsme žádali Liberecký kraj, aby s touto lokalitou něco udělal,” zmínil starosta.

Ačkoliv ani město, ani podnikatel Grösser nejsou vlastníky pozemků, spojuje je jednotný zájem právě o tyto parcely. Radnice i podnikatel tady totiž plánují rozjet rozsáhlou těžbu písku. Město už lokalitu jako „místo určené pro těžbu nerostů” nechalo zanést do připravovaného územního plánu Ralska.

Chceme těžbu písku

„K těžbě písku žádné námitky nejsou,” potvrzuje záměr radnice starosta Králík. „Naopak, všichni nám to doporučují jako nejlepší způsob, jak toto území sanovat. Nejlepší je odtěžit to, protože písky jsou kontaminované.” Na tuto „dobrodějnou” těžbu se už třese právě Grösserova firma, která je nebo byla na pozemcích, které jí nikdy nepatřily, jako doma.

Starosta Ralska tvrdí, že na odtěžených parcelách pak vznikne místo pro sport a rekreaci včetně malého rybníku. I radnice tedy rozvíjí plány, jak naloží s touto lokalitou a fakt, že jí tyto pozemky vůbec nepatří, nebere v úvahu.

Lidé v Hradčanech nejsou z plánů města a podnikatele Grössera přitom vůbec nadšení. „Představa, že nám tu budou jezdit desítky, možná stovky náklaďáků s vytěženým pískem a bagry, je děsná. Jenže v tomhle městě je možné asi všechno,” uvedl pro Deník jeden z obyvatelů Hradčan, který nechtěl uvést své jméno.

Připravovaný územní plán Ralska, ve kterém se s těžbou počítá, by mohl být sám o sobě námětem pro další vyšetřování kriminálky. Práci na jeho vzniku totiž neplatí město Ralsko, ale soukromá firma, která měla, má a bude mít v Ralsku své obchodní zájmy. Tvorbu územního plánu městu hradí firma 3L real, patřící českolipskému podnikateli Stanislavu Ludvíkovi (kdysi majiteli stavebního podniku Ralsko, známého z kauzy soudce Berky) a jeho synům.

„Já za tím střet zájmů necítím. Pokud tam někdo takové tlaky vnímá, měl by se obrátit na naše předchůdce, protože dohodu s panem Ludvíkem schválilo ještě předchozí zastupitelstvo,” tvrdí starosta Králík. „Firma pana Ludvíka měla v původním návrhu územního plánu lokalitu pro výstavbu fotovoltaické elektrárny. Nakonec změnila záměr ve prospěch obyvatel města a plánuje tu geopark a rekreační využití.”

Rodina Stanislava Ludvíka letos napadla také úplně nový územní plán České Lípy. Její námitky uznal krajský úřad a část územního plánu České Lípy – v lokalitě, kde chtějí Ludvíkovi (a dvě další rodiny) budovat parcely pro stavbu rodinných domů– zrušil.

K Ralsku má Ludvík vztah díky svému dávnému působení v Uranových dolech. Odtud se zná také s podnikatelem Grösserem. Ten je už nyní za prohřešky z minulosti nepravomocně odsouzený na sedm let odnětí svobody, jeho jméno také figuruje ve vyšetřování tzv. Toflova gangu. Je také podezřelý z vytunelování společnosti Zemtex stav, která chtěla na Ploužnici vybudovat betonárku. Teď ho pro změnu čeká obvinění za likvidaci krajských pozemků.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě