Břeclav/Praha 4. února (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky nechá vyčistit 500 hektarů Bořího lesa na Břeclavsku, kde se od druhé světové války nachází velké množství munice. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) o tom dnes informoval vládu. Odhadované náklady by se mohly pohybovat kolem 50 milionů korun. Práce by měly začít ještě letos a potrvají zhruba osm let, sdělil ČTK Jurečka.
Jihomoravský kraj řeší likvidaci munice, kvůli níž v minulosti zemřeli lidé, několik let. Na vyčištění lesa neměla vláda peníze. V souvislosti s loňskými výbuchy munice ve Vrběticích na Zlínsku však kraj znovu upozornil na hrozící nebezpečí a apeloval na vládu, aby se věcí zabývala. "Je potřeba, aby území, které navazuje na Lednicko-valtický areál, bylo úplně vyčištěno," uvedl Jurečka.
Podle odhadu jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) by vyčištění jednoho hektaru mělo stát 100.000 korun. Celková částka by se tak pohybovala kolem 50 milionů. "Ministerstvo zatím přesné číslo nedokáže odhadnout, ale může se to kolem uvedené částky pohybovat," uvedl ředitel odboru komunikace ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
Pyrotechnický průzkum a následná likvidace výbušnin z plochy zhruba 500 hektarů začne ještě letos. Nejprve musí Lesy ČR vybrat ve výběrovém řízení specializované firmy, jejichž odborníci budou munici hledat. Odevzdají ji pak policejním pyrotechnikům k odborné likvidaci. Podle Jurečky se bude na akci podílet soukromý subjekt proto, že armáda ani ministerstvo vnitra nemá dostatečný počet pyrotechniků pro sběr.
V Bořím lese zřídili Němci za druhé světové války továrnu Muna, v níž vyráběli granáty a bomby pro wehrmacht. Oblast osvobodila v dubnu 1945 Rudá armáda, která továrnu vyhodila do povětří. Munice je proto rozesetá všude kolem. Les, který je volně přístupný, se stal nebezpečným. Dosud v něm zemřelo po nálezu munice pět lidí. Poslední obětí se stal v roce 1990 čtrnáctiletý chlapec. Munice se nacházela v prostoru o rozloze 750 hektarů, v minulosti se podařilo vyčistit 250 z nich.