logo Silvarium tisk

Štěpánka Saadouni

Jihlavská firma SQ podle starosty poškodila lesní porost a dluží obci tisíce korun

Podmoklany – Několik let si dopisuje s úřady a institucemi Jiří Zatřepálek, starosta Podmoklan na Chotěbořsku. Jihlavská společnost SQ, která podle něj prováděla v místním lese „barbarské” kácení dřeva, nejen poškodila místní krajinu, ale dluží navíc obci tisíce korun.

Celá záležitost se táhne už více než dva roky. Tehdy jeden z místních vlastníků prodal v podmoklanském katastru pozemek jiné fyzické osobě.

„Vzápětí se zde objevila těžařská společnost SQ z Jihlavy, která na pozemku začala kácet dřevo velmi nešetrným způsobem. Poškodila přitom okolní krajinu, pokácela i strom, který patřil do majetku obce. Za to dostala od České inspekce životního prostředí vysokou pokutu. Dále jí byla uložena povinnost za vykácené stromy vysadit nové a uhradit škodu, kterou nám způsobila při kácení stromu, který jí nepatřil. Škody nebyly uhrazeny dodnes, stejně tak nové stromy nikdo nesází,” popsal situaci v lese u Podmoklan starosta Zatřepálek.

Těžaři dostali pokutu, ale neplatí

Starosta má k dispozici obsáhlou korespondenci, kterou vede obecní úřad v Podmoklanech s Českou inspekcí životního prostředí a celním úřadem ve Žďáru nad Sázavou s cílem domoci se dlužné částky a donutit jihlavskou firmu SQ, aby splnila svoji povinnost a napravila škody.

Jak předložená korespondence dokazuje, dostala firma od České inspekce životního prostředí stopadesátitisícovou pokutu. Polovina z těchto peněz měla spolu se šesti tisícovkami za poražený strom skončit na účtu Podmoklan. Z předložených dokumentů jasně vyplývá, že tyto částky nebyly dodnes zaplaceny. Zajímavé je, že kácení dřeva v lese, na které si starosta Podmoklan stěžuje, bylo prováděno v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory, kde každý zásah do přírodního systému musejí schválit ochránci přírody. Podle obecního úřadu je zde doslova a do písmene chráněn každý strom, a tak je zvláštní, že někdo mohl barbarskou těžbu dřeva povolit.

Podle Vlastimila Peřiny z Agentury ochrany přírody a krajiny CHKO Železné hory však není informace, že bez povolení správy Chráněné krajinné oblasti nelze v lesích kolem Podmoklan nic kácet, zcela správná.

„CHKO se vyjadřuje k plánům o péči o les, to jsou takzvané Lesní hospodářské plány a Lesní hospodářské osnovy (LHP, LHO). Ty jsou zpravidla přijímány a schvalovány na období 10 let. Jednotlivé těžby už potom neschvalujeme. Hlavním orgánem, který dohlíží na to, zda těžbyv lesích jsoukonányv souladu s LHO nebo LHP, je orgán státní správy lesů, na odboru životního prostředí Městského úřadu Chotěboř,” vysvětluje Vlastimil Peřina a pokračuje: „Z hlediska zájmů a předpisů, ke kterýmmá naše pracoviště kompetenci k porušení zákona č. 114/1992 nedošlo. Kauzou se zabývala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), odbor ochrany lesa. Protože v této věci nejsme orgánem, který by měl kompetence ke zjednání nápravy, nebudeme se jím dále zabývat. Kompetentní je MěÚ Chotěboř, případně ČIŽP,” zdůrazňuje Peřina.

Deník tedy oslovil městský úřad v Chotěboři. „Nebudu se vyjadřovat k výrokům pana starosty obce Podmoklany a popíši situaci, jak ji řešil orgánstátní správy lesů. Vsrpnu 2007 provedl vlastník v katastru Podmoklany těžbu bez oznámení orgánu státní správy lesů, čímž byl porušen lesní zákon. Vlastní těžbu prováděla najatá právnická osoba. Následně byla uložena pokuta za porušení lesního zákona vlastníku lesa. Pokuta byla uhrazena a je příjmem Státní fondu životního prostředí,” reaguje vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Chotěboři Roman Vácha.

Podle něj vedl souběžně havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí řízení o uložení pokuty s právnickou osobou, která prováděla vlastní těžební práce. „Více v této věci vám sdělí pracovníci České inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Havlíčkův Brod.

Nové stromky se na pasece neobjevily

„Z ustanovení lesního zákona vyplývá, že každý vlastník lesa musí do dvou let od vykácení lesa plochu zalesnit. Vlastník, kterým je fyzická osoba, tak nečinil a proto mu v roce 2010 orgán státní správy lesů uložil opatření k zalesnění s termínem do 30. června 2011. Před uplynutím stanoveného termínu vlastník pozemky určené k zalesnění prodal novému vlastníkovi, jímž je právnická osoba,” popisuje Roman Vácha další vývoj situace s tím, že nový vlastník si požádal o prodloužení termínu pro zalesnění. „Žádost o prodloužení termínu orgán státní správy lesů zamítl. Následně uložil novému vlastníku lesa opatření k zalesnění s termínem do 30.června 2012,” upřesňuje vedoucí odboru životního prostředí v Chotěboři.

Firmu SQ z Jihlavy Deník kontaktoval dvakrát se žádostí o vyjádření, ale ta nereaguje. Podle starosty Jiřího Zatřepálka ale nové stromky v lese u Podmoklan nikdo nesází. To, že firma SQ z Jihlavy dostala pokutu, dokládají úřední dokumenty, které starosta Podmoklan Deníku zapůjčil. Z nich vyplývá, že se celý případ vleče dokonce od roku 2008, intenzity nabyl v roce 2010. „Pokuta uložená Oblastním inspektorátem České inspekce životního prostředí rozhodnutím společnosti SQ nebyla na účet české inspekce životního prostředí uhrazena. Pokuta bylpředána6. 8. 2008kvymáhání na celní úřad ve Žďáru nad Sázavou,” informuje obec Radek Klempera náměstek ekonomicko-­provozní sekce České inspekce životního prostředí.

Pokuta není zaplacena dodnes

Jak vyplývá z dalšího úředního dokumentu od celního úřadu ve Žďáru, podepsaného Miroslavem Koudelkou, vedoucím oddělení právní podpory a správy příjmů, ani na podzim roku 2010 nebyla pokuta uhrazena a nebyla zaplacena dodnes.

Celý případ kácení v podmoklanských lesích natočila a vysílala v minulosti veřejnoprávní televize, což ale podle starosty Zatřepálka žádný účinek na kladné vyřešení celého případu nemělo.

„Pouze na mě byla podána hned dvě trestní oznámení. Jedno za to, že jsem odmítl pustit těžaře do lesa po obecní cestě, kterou ničili, a druhé za takzvané šíření poplašné zprávy. Škodu nám dosud nikdo neuhradil a jak vidím, ani neuhradí. Všechno postupně vyšumí do ztracena, což nebude první ani poslední případ. Vymahatelnost práva v tomto státě, pokud nemáte plnou kapsu a nebo vlivné známé v politice, je prakticky nulová,” konstatuje starosta Zatřepálek.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě