(fia)
Ministr zemědělství Marian Jurečka minulý týden v Trutnově jednal se zástupci krajů, středních lesnických škol a státního podniku Lesy ČR. Cílem bylo dohodnout postup a podmínky pro kvalitní odbornou výuku na středních lesnických školách v rámci školních polesí, včetně možných změn v zákoně o lesích a v zákoně o myslivosti.
„Jsem přesvědčen, že je potřeba vylepšit povědomí o zemědělství a lesnictví a zvýšit prestiž těchto oborů. Důležité je také zvyšovat kvalifikaci absolventů odborných středních škol a motivovat žáky ke studiu zemědělství a lesnictví jako perspektivních oborů. Chtěl bych, aby zemědělské a lesnické školství připravovalo odborníky, kteří se uplatní v praxi, a aby navazovalo na konkrétní potřeby hospodářského sektoru a spolupracovalo s budoucími zaměstnavateli,” řekl Jurečka.
Ministerstvo zemědělství zpracovalo analýzu, ze které vyplývá, že některé střední lesnické školy mají problémy s potřebnou rozlohou školních polesí. Ta jsou přitom nezbytným předpokladem pro kvalitní praktickou výuku studentů. Ministerstvo zemědělství proto usiluje o to, aby mohly lesnické školy využívat školní polesí o takové rozloze, která umožní jejich absolventům seznámit se během studia lesnictví se všemi základními odbornými činnostmi, s nimiž se mohou později setkávat v praxi. V České republice je sedm středních lesnických škol: Střední lesnická škola Hranice; Vyšší odborná škola lesnická a Střed ní lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga, Písek; Česká lesnická akademie Trutnov – střední škola a vyšší odborná škola; Střední lesnická škola Žlutice; Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště, Křivoklát; Střední lesnická škola a Střední odborná škola sociální, Šluknov; Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec.