Podbořany – Po více než patnácti letech úsilí dotáhly Podbořany rozsáhlou směnu pozemků s Lesy ČR. Díky ní získá město na 40 hektarů lesa směrem k Dolánkám.
Zastupitelé na červnové schůzi směnu schválili, pozemky chce využít k dalšímu rozvoji lokality pro volnočasové využití.
Kolem Doláneckého potoka město už dřív zřídilo cyklostezku k významné archeologické lokalitě na kopci Rubín, který se postupně mění v turisticky přívětivější místo. „Díky směně pozemků bude město vlastnit téměř celý kopec a jeho okolí. Můžeme tak pokročit v dalších plánech na oživení lokality," uvedl podbořanský starosta Radek Reindl. Přímo na vrcholu 352 vysokého vrchu Rubín, který dominuje okolní krajině, město předloni postavilo osmimetrovou dřevěnou vyhlídkovou věž ve stylu starověkého opevnění, nedávno pak dokončilo opravu cesty na vrchol a odstranilo náletové dřeviny.
„Letos už žádnou větší investici do lokality ale nechystáme. V Podbořanech stavíme novou sportovní halu, schválili jsme další výstavbu inženýrských sítí pro rodinné domy. Kvůli očekávanému snížení příjmů od státu musíme některé investice pozastavit," vysvětil starosta.
Spíše než velkými projekty chce město lokalitu zvelebovat menšími zásahy. Vyřešit se musí například parkování návštěvníků Rubínu. „Někteří jsou neukáznění. Parkují v Dolánkách v zákazech, obyvatelé vesnice si na to stěžují. Máme v plánu připravit parkoviště u tamní kapličky, plochu jsme upravili, zbývá ji ještě navýšit materiálem, aby se na ni dalo vjíždět," přiblížil Reindl.
Přesto se i letos dočká některých vylepšení i samotný vrchol Rubínu. Postará se o ně spolek Společenstvo pro památky Podbořanska, který se o lokalitu stará.
„Během léta tam chceme ve spolupráci s městem instalovat dvě informační tabule, které přiblíží archeologický význam lokality, místní geologii a přírodu. Plánujeme také úpravu posezení u ohně," nastínil Vojtěch Peksa ze zmíněného spolku.
Rubín patří spolu s bývalým klášterem v Postoloprtech a archeologickým skanzenem v Březně u Loun mezi několik desítek lokalit v ČR, na kterých letos proběhne akce s názvem Archeologické léto. Ta si klade za cíl formou komentovaných prohlídek seznámit českou veřejnost s vybranými archeologickými lokalitami.
PROHLÍDKA RUBÍNU S ODBORNÍKEM
Vojtěch Peksa, který pracuje v Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech, provede zájemce Rubínem 28. června a 11. července. „Na prohlídky je třeba si dopředu rezervovat místo pomocí formuláře na webu Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze," připomněl.
Společenstvo pro památky Podbořanska má s Rubínem, který je významnou archeologickou lokalitou severozápadních Čech s doloženým pravěkým osídlením a raně středověkým hradištěm, další plány. Chce přiblížit, jaké stromy v místě ve zmíněných obdobích rostly a jaké plodiny tehdejší lidé pěstovali. Ukázat to mají právě prováděné analýzy nalezených pylů a organických makrozbytků z okolí. Na vrchu chce spolek také vystavět repliku pravěkého obydlí a kolem nedávno vztyčeného menhiru zřídit posvátný hájek.