Domažlicko – Razantní zásah – kácení zhruba 300 stromů – začne na přelomu února a března v lokalitě pod Vavřincem. „V nejbližší době chystáme kácení porostu, který je po levé straně cesty z Domažlic na Vavřineček. Hlavním důvodem pro kácení je věk tohoto prostu. Brzy dovrší stáří 150 let. Dalšími důvody jsou časté stížnosti na nakloněné stromya větve padající na chaty a pozemky přilehlé k tomuto porostu," vysvětluje Josef Forst z Domažlických městských lesů.
Hlavními dřevinami ve zmíněné lokalitě jsou borovice lesní (zhruba 60%), javor klen (25%) a modřín opadavý (15%).
„Jako další přimíšené dřeviny zde najdeme smrk ztepilý, dub zimní, buk lesní, břízu obecnou a další," doplňuje Forst.
„Nedovedu si to představit. To tu místo stromů bude prázdná pláň?" reagovala na informaci o kácení Jana Zunková, která v lokalitě pod Vavřincem často pobývá na chatě u svých rodičů a dodala: „Vzpomínám si, že jsme roklí od areálu jezdeckého oddílu jako děti chodily se školou a pionýrem na procházky a branná cvičení. Je pravda, že je tu teď dost stromů přerostlých a suchých a taky dost náletů, tak nějaká probírka je asi nutná."
Vzniknou dvě holé plochy
Kácení proběhne ve třech etapách.
„První je naplánována na přelom února a března letošního roku. V této první etapě vzniknou dvě oddělené holiny, každá o výměře 0,8 ha. Na těchto dvou holinách předpokládáme objem dřeva 450 m3. To znamená zhruba 300 stromů," popisuje Josef Forst.
Další etapa bude moci začít po zajištění nového porostu zhruba za pět až sedm let. Všechny tři etapy proběhnou tedy v časovém horizontu zhruba čtrnácti let.
Náhradní výsadba
Lesní zákon ukládá zajištění náhradní výsadby.
„Bude provedena druhý rok po vzniku holiny. Ve druhém roce bude provedena hlavně kvůli hrozbě napadení sazenic klikorohem borovým," vysvětlil hlavní důvod domažlický lesník a přidává podrobnosti: „Samičky klikoroha kladou vajíčka do kůry a kořenů čerstvých borových pařezů, kde se vyvíjí jejich larvy. Na jaře se z larev líhnou mladí jedinci, kteří okusují kůru a lýko čerstvě vysázených sazenic. Tyto sazenice pak odumírají. Ve druhém roce je toto nebezpečí výrazně menší, protože tito brouci upřednostňují čerstvé pařezy."
Kácet se budou i další smrky
Nynější masivní kácení pod Vavřincem nebude v nejbližším období jediné, které se bude na majetku města Domažlice provádět.
„Většina smrkových porostů přichází do mýtného věku. Jejich předchůdce v letech 1918 – 1928 postihla velká mnišková kalamita, kvůli které se nehospodařilo rovnoměrně a vznikly větší plochy stejnověkých smrkových monokultur. Tyto porosty jsme nuceni co nejdříve rozčlenit a začít u nich s obnovou," uvádí Josef Forst.
Smrkové porosty činí v současné době šedesát procent rozlohy lesního majetku města.
„Kdybychom nezačali s obnovou a rozčleněním těchto porostů nyní, hrozil by do budoucna plošný rozpad těchto porostů a tím i porušení zákonných omezení. Obnova musí probíhat rovnoměrně a postupně. Je to běh na velmi dlouhou trať, která nikdy nekončí," popisuje Forst a pokračuje: „K jedné holině (pasece) můžeme přiřadit další, až když je porost na této holině ve stádiu zajištění. K tomuto stadiu zajištění dojde zhruba pátým rokem po výsadbě. Proto se s rozčleněním a obnovou u rozsáhlých monokultur musí začít co nejdříve po dosažení mýtního věku, který činí 80 let."
„Všechny chystané kroky jsou v souladu s platným lesním hospodářským plánem, schváleným orgány státní správy a životního prostředí na léta 2015 – 2024," uzavírá Josef Forst.