logo Silvarium tisk

Plzeňský kraj se podílí na záchraně sýčka obecného, podle přírodovědců nejohroženějšího druhu sovy. Jde o přeshraniční česko-bavorský projekt za 16 milionů korun, jehož nositelem je Česká zemědělská univerzita a dalšími partnery záchranná stanice ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku a LBW Cham, bavorský spolek na ochranu ptactva. Cílem je znovunavrácení sýčků na místa původního výskytu, řekl ČTK náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN). Projekt získá dotace z programu INTERREG Bavorsko - Česko na tři roky.

„Koordinované úsilí o záchranu sýčků začalo v regionu v roce 2017, když se spojily aktivity kraje, Zoo Plzeň a záchranné stanice živočichů ve Spáleném Poříčí. Tehdy začal jejich řízená repatriace na vhodná místa původního výskytu," uvedl náměstek.

První pokusy byly v okrese Klatovy, poté na jižním Plzeňsku v okolí Spáleného Poříčí. Souběžně podporoval kraj také záchranu a stabilizaci poslední původní divoké populace sýčků, která přežívá v okolí Stodu na jižním Plzeňsku a jíž se dlouhodobě věnují ornitologové z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko. Z těchto zkušeností vyšel podle Bernarda program pro sýčka obecného, který zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny a ministerstvo životního prostředí ho vydalo v roce 2020.

Prvotní aktivity podporoval kraj desetitisíci korunami pro záchrannou stanici ve Spáleném Poříčí na odchov rodičovských párů, krmení a přikrmování po vypuštění do volné přírody. Součástí bylo také vyvěšování speciálních budek pro sýčky zabezpečených proti vniknutí predátorů, hlavně kuně skalní a kočkám. Obdobnou částku dostával i ČSOP Plzeňsko na monitoring sov, zlepšování hnízdních příležitostí a zabezpečování antropogenních pastí (vyvolaných člověkem). Finančně, materiálově i personálně pomáhala také zoo.

Náročné aktivity přerostly podle Bernarda v projekt Ochrana sýčka obecného v česko-bavorském pohraničí. Cílem je pokračovat ve snahách o návrat sovy do vhodných lokalit, kde bude vybudováno 12 aklimatizačních vypouštěcích voliér. Podporována bude také vznikající populace sýčků v kraji a péče o původní populaci u Stodu. Součástí je vědecký výzkum na satelitní i krátkovlnné sledování vysílačkami označených sýčků, tzv. telemetrie. „V rámci projektu bychom rádi návrat sýčků do přírody realizovali také v Horní Falci," dodal Bernard. Celkové náklady projektu na české straně jsou zhruba deset milionů korun, zbytek dají Němci.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě