Lada Pešková
Plzeň 29. dubna (ČTK) - Plzeňský kraj se postavil proti odvolání ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) Mánka odvolal ke konci dubna mimo jiné kvůli neshodám ohledně způsobu řízení instituce. Plzeňský kraj se ale obává, že Mánkovo odvolání znesnadní vyjednávání o zákonu o NP Šumava a může také zmařit několik let trvající proces obnovy křehké důvěry regionu ve správu parku, sdělil dnes ČTK krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM). Akce z čistého nebe, jak odvolání nazval, může podle něj narušit i identifikaci regionu se samotnou existencí národního parku.
Do odvolání Mánka panovala podle radního mezi kraji, obcemi a správou parku shoda na budoucím směrování a vývoji Šumavy a komunikace mezi všemi stranami byla na vysoké úrovni. "Neodůvodněným krokem pana ministra nepochybně dojde k rozbití této shody a k destabilizaci situace, která v době, kdy není vyřešena otázka zákona o Národním parku Šumava, jakožto nejzásadnějšího dokumentu, kterým se chod NP musí řídit, Šumavě jen škodí," uvedl Štekl. Je přesvědčen o tom, že Mánkovo odvolání zcela jistě nepovede k uklidnění situace.
Připomněl, že v březnu Plzeňský kraj schválil deklaraci k NP Šumava a zaslal ji vládě i ministrovi životního prostředí. V deklaraci apeloval na to, aby se i personální obsazení ředitele parku probíralo také se zástupci regionu. "V odpovědi pana ministra na deklaraci bylo zdůrazněno, že se s diskusí se zástupci regionu počítá. Následné odvolání ředitele Jiřího Mánka však s tímto nekoresponduje, a naopak znamená, že názor regionu pravděpodobně není pro pana ministra důležitý," uvedl Štekl.
Podle něj se pod vedením Mánka a jeho předchůdce Jana Stráského zásadně zlepšila komunikace správy parku s obcemi a kraji, na jejichž území park leží, a výrazně se zlepšil i vztah k návštěvníkům Šumavy. Štekl také zdůraznil, že za Mánkova vedení se zásadně zlepšila a stabilizovala ekonomická situace, optimalizovala se organizační a personální struktura správy parku, byla zastavena kůrovcová kalamita v lesích. Mánek se podle radního projevil jako úspěšný mediátor, schopný vyjednat maximálně možný kompromis.
"Pro srovnání uveďme, že Národní park Bavorský les v jeho historii, tedy od roku 1970, vede teprve třetí ředitel. Je patrné, že němečtí partneři dobře vědí, jak škodlivé jsou personální turbulence. Měli bychom si od kolegů přes hranici vzít příklad a pozvednout naši politickou kulturu, protože odvolávat někoho z takto vysokého postu v podstatě bez důvodu, jen proto, že se mu nehodí do konceptu, není politicky korektní," dodal Štekl.