Petr Turek
Do problémů dostaly firmu s téměř třemi sty zaměstnanci nečekané výpadky na trhu a přeplněné sklady odběratelů.
Hodonín – Téměř tři sta pracovních míst a své postavení na trhu zachraňuje největší výrobce překližek a laťovek v České republice – hodonínská Ploma. Příjmy se jí snížily až o padesát procent. Hodonínský překližkový gigant tak nemohl platit dodavatelům. Před možným zahájením insolvenčího řízení podala Ploma návrh na vyhlášení moratoria. To vyhlásil krajský soud v pátek.
„Je to ochrana před věřiteli poskytnutá firmě na tři měsíce. Dodavatelé služeb a médií jsou povinní vzhledem k uzavřeným smlouvám a době dodávek delší než tři měsíce pokračovat v dodávkách. Dostaneme tak prostor, abychom překonali špatnou situaci a firmu zachránili,” vysvětlil člen představenstva Plomy František Černý s tím, že úřad práce během tříměsíční lhůty platí většinu zaměstnanců do výše průměrné mzdy.
Mají dovolenou
Dřevařský průmysl je dlouhodobě v útlumu. Necelé tři stovky současných pracovníků firmy jsou na celozávodní dovolené. Těžké pro ně byly především poslední dva roky. V první polovině loňského roku bojovala Ploma při absolutním nedostatku kulatiny s levnou konkurencí jehličnatých překližek z Brazílie a Číny. Ve druhé polovině přešel hodonínský podnik na výrazně ziskovější bukové překližky, ale kvůli deštivému počasí se dřevo dostávalo špatně z lesa, takže Hodonínští přešli opět na větší podíl smrkových překližek. „Tento krok však opět prohloubil ztrátu,” píše se v návrhu moratoria. Letos měla Ploma vyrábět téměř výhradně bukový sortiment. „Už začátkem roku se začala projevovat recese na západních trzích. Nečekaný byl zejména výpadek v Německu a Beneluxu, kde nám říkali, že mají plné sklady a musíme počkat, přitom jsme měli už některé zakázky vyrobené,” přiblížil Černý.
K pátečnímu moratoriu přivedl podnik i tlak dodavatelů vody, elektřiny a tepla. S moratoriem ale podle právníka Plomy Martina Roda musí souhlasit více než padesát procent věřitelů.
Potřebujeme čas
„Situace není zas tak špatná, potřebujeme ale čas, abychom fabriku přestavěli na menší objem a nedostali se znovu do problémů. Do pětadvacátého srpna ji musíme dát do takové podoby, aby mohla fungovat dál,” prohlásil Černý.
Kromě několika úsporných opatření čeká Plomu i větší orientace na východní trhy. „Velice perspektivně vypadá Balkán, i když tam trochu déle trvá, než si ošetříme platby. Tři zákazníky máme i v Turecku a v Rusku se grandiózně přestavuje divadlo z našich překližek,” uvedl člen představenstva. Z celozávodní dovolené se zaměstnanci Plomy začnou vracet do výroby už příští týden. „Bude to velký nápor, protože se v červnu budeme snažit dohnat i květnovou výrobu, takže některé profese pojedou i na tři směny,” sdělil Černý.
Hodonínský okres se v současnosti potýká s největší mírou nezaměstnanosti v kraji – téměř čtrnácti procenty. Situace se ale zatím nemá zhoršovat. „Nemáme nahlášené žádné hromadné propouštění,” řekl ředitel hodonínského pracoviště úřadu práce Radek Hořák.