Jiří Marek
Dlouhé roky odborná veřejnost polemizuje nad otázkou, zda by nebylo dobré za vstup do některých částí Krkonošského národního parku platit.
Model, kdy se před vstupem do národního parku platí, funguje velice dobře například na polské straně Krkonoš. Proč by to tedy nešlo i u nás?
Dlouhé roky odborná veřejnost polemizuje nad otázkou, zda by nebylo dobré za vstup do některých částí Krkonošského národního parku platit.
Model, kdy se před vstupem do národního parku platí, funguje velice dobře například na polské straně Krkonoš. Proč by to tedy nešlo i u nás?
Osobně si myslím, že Krkonoším by jen prospělo, pokud by se za některé turistické cesty platilo. Možná, že by se vyřešil dlouhodobě neřešitelný problém. Tím je přelidněnost nejchráněnějších partií Krkonoš.
Když by se za vstup do takových míst platilo, tak by mohlo dojít k odlivu lidí, které příroda ani moc nezajímá. Tito lidé si mohou najít zábavy v horských střediscích až dost a myslím, že o ně nikdo v krásné a klidné přírodě stejně nestojí.
Abych zde ale jen nepsal, jak by to bylo pěkné apod. tak se pokusím nastolit, kterak by mohl celý systém zpoplatněných míst fungovat.
Krkonoše jsou rozdělené na ochranné zóny, přičemž si myslím, že by poplatku měla podléhat jen I. zóna, kde se smí chodit pouze po turistických cestách.
Po vytipování nejpřetíženějších cest, by se na začátku I. zóny, nebo v místě, kde by to bylo z hlediska obsluhy systému nejvýhodnější, horské boudy atd., Vybíral poplatek za vstup.
V takových místech už by nebylo možné pokladnu obejít, protože by se hříšníci vystavovali pokutě za chození mimo cestu.
A jaký by mohl být poplatek? Určitě nic, co by člověka mělo zruinovat. Myslím si, že 20 Kč za osobu by úplně postačilo, i pro rodiny s dětmi by to bylo únosné. Když si mohou dovolit platit stovky korun za různé zábavní atrakce, tak proč by nedali třeba 100 Kč za zážitek, na který možná nikdy nezapomenou.
Napíši i pár návrhů na cesty, které si myslím, že by bylo dobré zpoplatnit, ať už kvůli velké přetíženosti, tak ale i kvůli mimořádné přírodní hodnotě, jež je v daném úseku k vidění.
Jako první se samozřejmě sama nabízí Sněžka, to je místo, které patří mezi nejnavštěvovanější v ČR a přitom je z hlediska ochranného tak unikátním, že nebýt Sněžka nejvyšší horou, tak by nikdy zpřístupněna vůbec nebyla.
Myslím si, že by se mělo platit na každé cestě vedoucí na naši nejvyšší horu a stálo by za zvážení, zda dokonce neplatit více, než na jiných místech.
Dalšími oblastmi, které jsou z přírodního hlediska velice významné, je okolí Pramene Labe, okolí Kotle a Lysé hory, samozřejmě by se našly další, ale tato místa jsou podle mě na tolik významná, že za jejich ochranu by to stálo.
Asi si říkáte, no jo, ale na co by ty peníze šly?
Podle mě by peníze měly jít hlavně na úklid po neukázněných turistech, aby poplatek nesloužil jen jako prostředek k všudy přítomné buzeraci placením, nýbrž aby sloužil podobně jako například v Himalájích k nákladům na odstranění stopy, kterou jsme po sobě v národním parku zanechali, protože kdo třeba někdy šel na Sněžku, tak moc dobře ví, že turisté se často chovají doslova jako prasata a Správa Krkonošského národního parku často za nemalé náklady každý rok odklízí tuny odpadu, který by si každý mohl dát do batohu a vyhodit ho v odpadkovém koši v horských střediscích.
Závěrem bych chtěl říci, že cílem tohoto článku nebylo zpracování nějakého návrhu na zpoplatnění národního parku, na to bych si nikdy ani netroufl, ale spíše jsem chtěl, aby se každý, kdo článek dočte až do konce, zamyslel a řekl si, jestli by to nebyl dobrý nápad a jestli on sám by poplatek zaplatil a nebo zda by mu za to příroda nestála.