BŘECLAV O tom, jak budou v příštích deseti letech hospodařit na Soutoku Moravy a Dyje, už mají lesníci jasno. Nové lesní hospodářské plány pro unikátní území, které je domovem chráněných rostlin i živočichů, už jsou hotové. Ostře se proti nim však ohradila Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). „Pokud by státní lesy hospodařily podle těchto lesních hospodářských plánů, docházelo by trvale k poškozování přírody negativními změnami v lesních stanovištích, která jsou domovem řady celostátně i evropsky významných druhů," píší v nesouhlasném stanovisku zástupci AOPK.
Vadí jim hlavně rozsah těžeb, které se plánují i na více než hektarových plochách, a to i v místech, kde by mohly narušit biotopy mnoha druhů hmyzu a ptáků. Podle plánů mají někde zmizet i takzvaná porostní žebra, která nyní oddělují jednotlivé paseky a jsou posledním útočištěm pro některé živočišné druhy. Zánik hrozí i tradičním hnízdištím orla královského, orla mořského či luňáka červeného.
Lesní hospodářské plány se přitom schvalují v době, kdy se hovoří o přísnější ochraně Soutoku. V procesu je tady vyhlášení několika maloplošných rezervací – jako první jde o národní přírodní památku Soutok a národní přírodní rezervaci Lanžhotské pralesy.