logo Silvarium tisk

BRDY Šumava i Brdy v minulosti připomínaly obří houbu. Když pršelo, nasákly vodou, a ta z nich postupně odtékala. Jenže lidem, kteří tam před 100 a více lety žili, vadily podmáčené louky a lesy. Začalo velké budování kanálů a rýh, aby voda co nejdříve odtekla.
Teď jsou ale tahle díla předků trnem v oku vodohospodářům i ochráncům přírody. V posledních letech se naopak vymýšlí, jak vodu v přírodě udržet, a ne aby po každém větším dešti rychle odtekla a hrozila bleskovými povodněmi. Podle odborníků jsou dvě cesty, jak vodu zadržet. Zrušit meliorační rýhy i kanály a vybudovat přehrady. Ministerstva životního prostředí a zemědělství řeší, zda v budoucnu vznikne některá z přehrad v téměř stovce míst, která vytipovala.

Ředitel Agentury ochrany přírody ČR František Pelc odmítl frázi, že ochránci přírody jsou proti přehradám, že žádná nevznikne. „Poctivě přiznáno je nesmyslná představa, že přehrady vyřeší vodní režim naší krajiny. Proto se snažíme o všemožná opatření v krajině, aby se zpomalil odtok vody. Podporujeme obnovy mokřadů, zpomalení odtoků v místech, kde se dříve dělaly regulace, obnovujeme rybníky, vrací se meze mezi poli a mnoho dalšího. Když bude krajina zdravá, můžeme zvažovat, kde vzniknou přehrady s vodou pro pitné účely," uvedl před týdnem v Brdech František Pelc.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě