VERONIKA POHANKOVÁ, RADEK ŠTĚPÁNEK
ŠUMAVA / Plán péče o Národní park Šumava zvedl ze židle starosty několika šumavských obcí. Více než dvacet z nich se prý rozhodlo žalovat ministerstvo životního prostředí.
Nový dokument má určovat, jak se v následujících třech letech starat o lesy na Šumavě. Podle starostů nový plán nestanovil jasná pravidla v péči o park ani regionu nepřinesl stabilitu. Tvrdí, že proti sobě naopak znovu postavil ekology, podnikatele i politiky. Problém je v tom, že obce, ekologové i podnikatelé dali k dokumentu řadu připomínek, ministerstvo ale některé vůbec nevzalo v potaz.
Starostové našli v plánu rozpory
„Podoba plánu péče, kterou ministerstvo schválilo, je úplně jiná, než jaká byla dohodnuta,” říká předseda svazu šumavských obcí, Antonín Schubert. Vysvětluje, že jednou z věcí, která obcím vadí, je například fakt, že se kvůli němu zmenšuje hektarová výměra pastvin a luk.
„Navíc se v něm vyskytuje termín opuštěná krajina. Nic takového ale na Šumavě přece není,” dodává Schubert.
Za dokumentem ale stojí například nový ředitel šumavského parku Pavel Hubený.
„Pokračuje se vlastně v tom, co bývalé vedení parku začalo. Rozhodně nesouhlasím s tím, že by tento dokument decimoval Šumavu,” vyjádřil se.
Dokument se nelíbí dokonce ani vedení Jihočeského kraje. Jihočeský hejtman Jiří Zimola ho označil za špatný, a naopak podpořil tolik diskutovaný chystaný zákon o Národním parku Šumava. Jedni prosazují plán péče o Šumavu, který rozšiřuje bezzásahové zóny, druzí se domnívají, že šumavský park zachrání pouze nový zákon. Obě možnosti mají své skalní příznivce, ale i tvrdé odpůrce. Podporovatelé plánu péče namítají, že zákon by nechránil šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen, a jde proti zákonu o ochraně přírody a krajiny. Návrh zákona o Šumavě se nedávno rozhodl vetovat dokonce i prezident Miloš Zeman, který ale naopak tvrdí, že důvodem veta je neúměrné rozšíření bezzásahových zón.
Se zákonem nesouhlasí ani nový ředitel šumavského parku Pavel Hubený. Ten naopak obhajuje právě plán péče o Šumavu, proti kterému jsou jak někteří podnikatelé, tak zástupci obcí, a dokonce i vedení kraje.
Ministr se snažil obce udobřit
„Myslím si, že Šumava zákon nepotřebuje. Z mého pohledu je důležité dodržovat současnou legislativu,” řekl Hubený. Dodal, že ohledně plánu péče o Šumavu se jen pokračuje v tom, co už předchozí vedení parku začalo.
Na Šumavě to tedy v posledních dnech bouří. Ministr životního prostředí Richard Brabec si starosty trochu usmířil před pár dny, a to při jednání ohledně dokumentu, který má určit jasná pravidla v části parku, kde žijí tetřevi. Jak uvedla MF DNES, podle plánů ministerstva by se měly například opravit hájenky, obnovit cesty i v nepřístupných, a těch vůbec nejcennějších lokalitách a hlavně posoudit nové možnosti, jak šumavskou přírodu více otevřít pro turisty. Přehodnocovat tak budou desítky projektů, z nichž některé se už dlouho chystají.
A starostové jsou prý s tímto nápadem vcelku spokojeni. Prohlašují dokonce, že se jedná o první vstřícný krok, se kterým ministr životního prostředí přišel.