Hana Dittrichová
Benešovsko – Největší sucho za posledních šedesát let a dlouhodobě vysoké teploty trápí celou zemi. Hasiči vyjíždějí k zásahu v přírodě častěji než obvykle. V minulém týdnu zasahovali středočeští hasiči celkem u 59 požárů v přírodním prostředí, škoda je odhadnuta na 660 tisíc.
"
Celorepublikové statistiky zaznamenaly o víkendu 168 požárů, přes osmdesát výjezdů se týkalo hašení lesních a travních porostů.
Kvůli pokračujícímu vedru meteorologové vydali výstrahu před požáry pro celou republiku s výjimkou horských oblastí.
Velkou četnost požárů zaznamenali i benešovští hasiči. „K hořícím lesním i polním porostům a trávě vyjíždíme několikrát denně, jen ?v pondělí jsme v takovém případě zasahovali dvakrát," potvrdil situaci Josef Setnička, ředitel HZS Benešov s tím, že takový typ zásahu je typický spíše pro jarní sezónu, kdy lidé na svých pozemcích často pálí trávu a další přírodniny.
V pondělí odpoledne hasiči vyjížděli k požáru pole a lesa u Krusičan, včera po poledni požárníci ze stejného důvodu zasahovali u Neustupova.
Další riziko požárů přináší podle Setničky i žně. „Dnešní zemědělské stroje už mají různá protipožární čidla a zabezpečení, ale nešťastnou náhodou občas za provozu ulétne jiskra a na suchém poli se plamen rychle rozšíří," řekl ředitel HZS a dodal, že zemědělci jsou pro takové případy proškoleni profesionálními hasiči.
Před zvýšeným rizikem lesních požárů varují veřejnost Lesy ČR. Lidé by v těchto dnech měli být obzvlášť opatrní při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě a přísně dodržovat celoroční zákaz kouření v lesích.
Letní měsíce červenec a srpen patři dlouhodobě k měsícům, kdy hasiči likvidují zvýšený počet požárů. Jen loni v tomto období vyjeli k požáru v přírodě téměř sedm set padesátkrát.
„Jednotlivé organizační jednotky Lesů ČR na území celého státu již v těchto dnech prostřednictvím našich odborných pracovníků zahájily v lesních porostech zvýšenou protipožární hlídkovou činnost. Naši pracovníci se ?v rámci kontrolních hlídek zaměří i na dodržování protipožárních předpisů," uvedl Michal Gaube, ekonomický ředitel Lesů ČR.
„V případě déletrvajícího nepříznivého suchého počasí a tím zvyšujícího se rizika extrémních požárů, mohou Lesy ČR v konkrétních oblastech iniciovat vyhlášení zákazu vstupu veřejnosti do lesů," dodal Gaube.
„Z vlastní zkušenosti ovšem mohu potvrdit, že většina návštěvníků se v lesích chová slušně, nedopalek odhozený nedbalým kuřákem je na Benešovsku příčinou požáru v přírodě jen zřídka," pochválil chování turistů Josef Setnička, ředitel Hasičského záchranného sboru Benešov.
Obezřetní by ale lidé měli být i při jízdě autem. „Na Benešovsku jsme v létě zaznamenali jeden kuriózní případ, kdy řidič sjel ze silnice na louku, odskočil si na toaletu, a než se vrátil, auto bylo v plamenech. Suchý porost se vznítil od horkého výfuku. Řidiči by měli pečlivě zvážit, na jakém místě automobil byť jen na chvilku odstaví," apeloval na motoristy Setnička.
Nebezpečí hrozí i u kuřáků, kteří za jízdy vyhazují nedopalky oknem.
„V loňském roce středočeští hasiči třikrát zasahovali u případu, kdy byl odhozený nedopalek podtlakem vtažen zpět do vozu, a ten následně začal hořet," uvedl další riziko šéf benešovských hasičů.
Při dlouhotrvajících vysokých teplotách hrozí také nebezpečí samovznícení uskladněného obilí, sena či slámy.
„Značné riziko je zejména u velkokapacitních seníků nebo u stohů se slámou. K požáru může dojít tehdy, pokud je materiál vlhký a není zajištěno dostatečné odvětrávání," dodal Setnička s tím, že majitel by měl uvnitř složeného materiálu pravidelně měřit teploty a dávat pozor na jeho přílišné zahřátí.
V případě, že teplota překročí kritickou mez 65 stupňů Celsia, je nutno materiál alespoň částečně vyskladnit, přeuspořádat do tenčích vrstev, a?tím ochladit.