logo Silvarium tisk

Okolo padesáti lidí přijde o práci v Návsí u Jablunkova na Třinecku. Majitel tamní pily rozdal výpovědi s tím, že provozovna končí. A s problémy bojují i další pily v Beskydech a Pobeskydí.

Ještě pár dnů a konec. Po několika letech práce na pile společnosti FEP končí. Stejně jako několik dalších desítek lidí dostal zdejší zaměstnanec (jméno redakce zná, ale přál si zůstat v anonymitě) výpověď.

„Na konci února přišel majitel a rozdal nám výpovědi. Někdo skončil už v březnu, jiní v dubnu, někteří vydrží v práci až do května. Já jsem měl štěstí, našel jsem si práci celkem rychle, ale vím o pár lidech, kteří ji budou shánět jen velmi těžko,“ popisuje muž, který ve firmě končí.

Statutární ředitel společnosti FEP Rudolf Chvál nechtěl situaci komentovat. „Nezlobte se, ale nic k tomu neřeknu,“ odpověděl na dotaz redakce MF DNES k propouštění.

Rozdávání výpovědí potvrdila i Alena Petrová z jablunkovského úřadu práce. „O hromadném propouštění jsme informováni byli. Z naší oblasti šlo o zatím zhruba třicet lidí, ještě mohou přicházet další, tak jak jim budou končit pracovní smlouvy, další lidé se mohou hlásit na úřadech práce.“ Cena kulatiny je vysoká. Kvůli Paskovu

Propuštění padesáti lidí by v jiných částech Moravskoslezského kraje mohlo znamenat velký problém, v Jablunkově takové dopady být nemusí.

„Lidé z Jablunkova vesměs pracují v Třineckých železárnách a navazujících podnicích, uchazečů o zaměstnání dlouhodobě ubývá,“ dodala Alena Petrová.

Nezaměstnanost je na Jablunkovsku výrazně nižší než ve zbytku Moravskoslezského kraje. V únoru registrovali zaměstnanci zdejší pobočky úřadu práce nezaměstnanost ve výši 6,3 procenta, v samotném Návsí pak 5,2 procenta. Celokrajský podíl nezaměstnaných pak byl ve stejném období 9,8 procenta.

S potížemi se potýkají už delší dobu také majitelé dalších pil v Beskydech a jejich okolí. „Všichni to máme těžké,“ říká František Mališ, majitel Pily Mališ v Pržně. Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

„Hodně problémů se odvíjí od ceny kulatiny. Ta je v regionu vysoká, ovlivňuje ji totiž přítomnost pily společnosti Mayr-Melnhof Holz v Paskově. Ta platí podstatně vyšší ceny, což si my, ale ani například tesaři nebo jiní řemeslníci pracující se dřevem, nemůžeme dovolit. Je docela možné, že Návsí nebude jedinou pilou, která bude končit. My se zatím držíme, podařilo se nám nakoupit levněji, ale co bude v budoucnosti, to nikdo neví.“

Jeho zkušenosti potvrzuje i Jan Cielecký mladší, spolumajitel pily v Kaňovicích. „Pila v Paskově zdejší trh hodně ovlivňuje. I kvůli jejímu působení je cena kulatiny vyšší. My vlastně můžeme nakupovat jen od soukromníků nebo to, co v Lesích ČR zbude. A to už samozřejmě není tak kvalitní materiál, jak bychom chtěli. Kvůli tomu jsou vyšší i naše prodejní ceny pro lidi, kteří u nás nakupují.“

Zástupci pily Mayr-Melnhof Holz namísto odpovědi na otázky jen přeposlali kontakt na tiskovou mluvčí mateřské firmy v Rakousku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě