Petice "NE - ohrožení zdrojů vod pro Volarsko - Vimpersko - Strakonicko" je aktuální nejen v současném extrémně suchém létu, ale i tím, že Ministerstvo životního prostředí navrhlo zákon, který by umožnil uschnutí dalších kilometrů vrostlých a zelených lesů na Šumavě.
Ministr životního prostředí Richard Brabec se v rámci své dovolené zastavil u hojně navštěvovaného stánku ve Kvildě, aby se seznámil s peticí, která je namířena proti němu a její zástupci ji na podzim chtějí odevzdat do Poslanecké sněmovny. Iniciativa vychází z toho, že 51% lesů v Národním parku Šumava zcela neplní vodohospodářskou a klimatickou funkci. Zachování zbývajících 49% lesů, jako zelených, vzrostlých a starobylých, je nutné k tomu, aby byla zachována zásobárna spodních a povrchových vod. Je to důležité, aby obyvatelé Šumavy i ve vnitrozemí měli dostatek vody v extrémně suchém období, jaké právě zažíváme.
Novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, kterou předložilo Ministerstvo životního prostředí, otevírá cestu k bezzásahovému režimu na 50% území NP Šumava. To znamená, že po další vichřici se na takovém území nebude zpracovávat polomové dříví a následně uschne druhá polovina lesů Šumavy.
Ministr Brabec stojí za návrhem a věří, že žádné lesy neuschnou a že pro zvýšení retenční schopnosti šumavské krajiny se možná budou obnovovat některé zaniklé nádrže, které zde zadržovaly vodu po staletí. Iniciátor petice Petr Martan ministrovi oponoval v tom, že takové mimořádné stavby na území národního parku nikdy nebudou, protože i jím navrhovaný zákon zakazuje regulovat vodní toky a výjimky ze zákona neprojdou přes odpor ekologických fanatiků. Stavby na zadržování vody byly v minulých letech již navrženy ve zpracovaném "Plánu hlavních povodí ČR". Z připravených 186 lokalit bylo Ministerstvem životního prostředí vyškrtnuto 117 lokalit pro střet se zájmem ochrany přírody. Je proto důvod nevěřit současnému ministrovi.