Bohumil KLEPETKO, moderátor
Experti zemědělské univerzity ve spolupráci s kynology ověřují, jak spolehlivě dokáže speciálně vycvičený pes v lese rozpoznat strom napadený kůrovcem, a to ještě dřív než třeba zkušení lesníci, pak by se totiž lýkožrouti mohli likvidovat ještě předtím, než se na tom kterém místě stihnou rozmnožit.
Nicole VOŠVRDOVÁ, kynoložka
Pojď, hledej.
Edita KADLECOVÁ, redaktorka
Tříletá fena belgického ovčáka Bíbí a její majitelka Nicol Vošvrdová vyrážejí do lesa 3× v týdnu. Bíbí má za úkol vystopovat stromy napadené kůrovcem, kynoložka je pak označí a zaznamená do mapy.
Nicole VOŠVRDOVÁ, kynoložka
Kůrovci se dorozumívají pomocí feromonů, z týhle tý škály se vlastně vybraly 4 hlavní feromony, který se používají na výcvik psa. Super, šikula. Udělám tečky na strom, aby byl vidět, že je napadený jakoby ze všech stran, to je potom pro těžaře.
Edita KADLECOVÁ, redaktorka
Pokácet napadený strom včas, je zásadní, dřív než se lýkožrout stihne rozmnožit dál, třeba tedy se zabydlel teprve před několika dny, lesník by si toho všiml jen na velmi malou vzdálenost.
Otakar ŠVEC, náměstek ředitele školního lesího podniku, ČZU
Pokud je kůrovců obecně málo, tak jde tímto způsobem je eliminovat, takže nejsou kalamitním škůdcem.
Edita KADLECOVÁ, redaktorka
Metodou vymysleli ve Švédsku, fenka Bíbí je zatím v Česku jediná, která dokáže v terénu kůrovce najít.
Nicole VOŠVRDOVÁ, kynoložka
Je problém to přenést do toho reálného prostředí a naučit jí prohledávat velké plochy. Ty jsi šikula. Super pejsek, výborný.
Edita KADLECOVÁ, redaktorka
V tuzemských lesích jsou Bíbí a její majitelka průkopnicemi, v budoucnu by kynoložka ráda založila speciální centrum, kde by se psi zaměření na vyhledávání kůrovce cvičili, Edita Kadlecová, Česká televize.