logo Silvarium tisk

Peru za posledních šest desetiletí přišlo o více než polovinu ledovcové pokrývky, jen v letech 2016 až 2020 zaniklo v důsledku klimatických změn 175 ledovců. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na peruánské výzkumníky.

„Za 58 let, v porovnání s daty z roku 1962, jsme přišli o 56,22 procenta ledovcové pokrývky," uvedla Mayra Mejíaová z Národního ústavu pro výzkum ledovců a horských ekosystémů (Inaigem).

Největší vliv na ústup ledovců, zejména těch v tropickém pásu, má v latinskoamerické zemi zvyšování průměrné globální teploty, uvedl šéf ledovcového výzkumu při Inaigem Jesús Gómez. Peru leží mezi rovníkem a obratníkem Kozoroha a nezanedbatelnou část jeho rozlohy zabírá tropický deštný prales. V jeho západní části se ale do výše několika tisíc metrů vypínají sněhem pokryté Andy s nejvyšší horou Huarascán (6768 metrů nad mořem).

Peru má nyní přibližně 1050 kilometrů čtverečních ledovcové pokrývky, což odpovídá zhruba 44 procentům v porovnání s první evidencí ledovců z roku 1962. Mejíaová ale uvedla, že v některých horských masivech ledovce už vymizely téměř úplně - například v pohoří Chila, které od roku 1962 přišlo o 99 procent ledovcové pokrývky.

Chila je klíčovým masivem, protože z tamních ledovců stékají první prameny, které dávají vzniknout nejdelší řece světa, Amazonce.

Program EU pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus na začátku tohoto měsíce oznámil, že letošek bude téměř jistě nejteplejším rokem v historii měření. V dosavadním letošním kalendářním roce, tedy od ledna do října, už byla průměrná globální teplota nejvyšší v historii měření. Byla o 0,10 stupně vyšší než v prvních deseti měsících roku 2016, který je dosud nejteplejším zaznamenaným kalendářním rokem.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě