Jiří Paroubek
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se dnes jako logický zastánce zákona o Národním parku Šumava celou věc snažil poněkud bagatelizovat.
V jeho snaze prosadit zákon, který dnes sněmovnou prošel do druhého čtení, je to pochopitelné. Celý "vtip" je v tom, že se zde ani tolik nehraje o prioritní první ochrannou zónu parku, ale o přístup různých investorů do okrajovějších zón v druhém a třetím pásmu.
Považuji nový zákon o Národním parku Šumava po všech stránkách za nebezpečný. Tento návrh by měl být vrácen k přepracování a předložení na období, až bude o věci větší shoda. Již nyní vidíme, že Senát je připraven vládní návrh odmítnout.
Pokud by nakonec přeci jen došlo ke schválení tohoto zákona, můžeme si být jisti, že Šumava bude během několika let protkána lanovkami a sjezdovkami jako bruselská krajka.
Zájmové skupiny, které za návrhem zákona o Národním parku Šumava stojí, prosazují snížení ochrany přírody a větší prostor pro developerské projekty. Argumentují přitom tvorbou nových pracovních míst a rozvojem regionu. Kácení v prvních zónách odůvodňují tvrzením, že jde vlastně o ochranu přírody a že to je jediný způsob, jak zachovat zelený les.
Ve svém dnešním projevu v Poslanecké sněmovně jsem upozorňoval na zkušenosti ze sousedního Národního parku Bavorský les. Ty naznačují, že k těmto cílům vede přesně opačná cesta. Nikoliv rozvolňování, ale dodržování režimu národního parku zvýšilo počet pracovních míst pro místní lidi, protože je třeba více osob v rolích správců, strážců a průvodců. Nikoliv výstavba výstavných hotelů, ale uchování venkovského stylu penzionů dalo více příležitostí místní obsluze spíše rodinného charakteru. To platí i pro kvalitu a krásu tamní přírody.
Strana LEV 21 nechce být pouhým němým svědkem privatizování našeho přírodního bohatství. Budeme proto proti tomuto zákonu i nadále vystupovat.