Děčín – Majitelé lesů nenesou odpovědnost za padající kusy skal, případnou sanaci musí zaplatit ti, kteří pod nebezpečnými úseky lesa bydlí. Ministerstvo zemědělství sice chystá novelu dvacet let starého lesního zákona, ale se změnou kritizovaného paragrafu se v ní nepočítá. Šest milionů na sanaci svahu v Děčíně se tak snaží sehnat magistrát.
"Je třeba přijmout názor, že by nebylo správné přesouvat na vlastníka lesa odpovědnost za to, že si v minulosti například někdo postavil dům pod svahem," argumentuje mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Problém je ale v tom, že někteří lidé z ohrožených domů na zabezpečení drolících se svahů nemají peníze.
To platí i v případě obyvatel domů v děčínské části Horní Žleb, kteří byli kvůli pádům kamení nebo stromů za poslední čtyři roky evakuováni celkem třikrát. Magistrát sice na sanaci finančně přispěl, ale peníze pokryly pouze rozebrání nejnebezpečnější části svahu. Na další práce se snaží sehnat šestimilionovou dotaci. "V prvé řadě chceme ochránit obyvatele," říká mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.
Majitel lesa nemusí zaplatit vůbec nic
Majitel lesa, na jehož území se nebezpečný svah nachází, jakoukoliv finanční spolupráci dlouhodobě odmítá. Ze zákona na to má právo. Ale v případě rozpadajícího se masivu v Hřensku je majitelem lesa Národní park České Švýcarsko, který se na zabezpečení skal podílí. V současnosti vyměřuje trasu pro záchytné ploty, jež i zaplatí. "Budou schopné zachytit balvany objemu osobního automobilu," dodává mluvčí parku Tomáš Salov.
Národní park má ale oproti obyvatelům ohrožených domů výhodu v tom, že má poměrně snadný přístup k dotacím.