Paříž 29. září (ČTK) - Program OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) dnes vyzval země světa, aby prostřednictví zvláštního fondu umožnily zachovat mangrovy. Porosty chráněných stromů mangrovníků patří k nejohroženějším ekosystémům planety. Jejich úbytek má podle UNEP přímou vazbu na zvyšování skleníkových plynů a změny podnebí.
Rozloha mangrovníkových porostů se v posledních letech zmenšila o čtvrtinu na současných 152.000 kilometrů čtverečních v celkem 123 zemích, především rozvojových. Ničení mangrov se podílí na pětině emisí skleníkových plynů, které vznikají ničením lesů ve světě. Mangrovníkové porosty ničí zemědělská činnost, moderní rozvoj pobřeží a znečišťování vod a ovzduší. Spolu se stromy trpí podle odborníků OSN i tamní původní obyvatelstvo.
Mangrovy rostou v pobřežních pásech tropické oblasti a je to právě jejich kořenový systém, který drží pohromadě pobřeží a tím vytváří přirozený štít proti bouřím a přívalovým vlnám cunami, jaká například v roce 2004 v Indickém oceánu zabila na 230.000 lidí.
Zpráva UNEP navrhuje mezinárodnímu společenství, aby se vytvořila mezinárodní komise pro mangrovy s cílem lépe koordinovat mezinárodní úsilí na jejich záchranu. Chce také, aby se tato otázka zahrnula do programu OSN pro trvalý rozvoj po roce 2015 a aby vznikl mezinárodní fond pro mangrovy, který by měl podporu OSN a Světové banky. Je nejen pro zachování stávajících mangrov, ale i pro obnovení již zaniklých.