Václav Janouš
Odvolání ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka přineslo očekávané protesty. Jedním z prvních bude demonstrace v Horní Plané, kterou svolal senátor Jan Veleba na 8. května. O situaci na Šumavě chce s ministrem životního prostředí mluvit prezident.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odvolal ředitele proto, že se rozcházely jejich názory na další směřování národního parku ( více čtěte zde ). Chtěl tím "zklidnit situaci na Šumavě", ale to se mu zatím nedaří. Spíše naopak.
Jeho krok kritizuje většina starostů, lesníků a politiků. Mezi nimi je i senátor a čestný předseda Agrární komory ČR Jan Veleba, který svolává na čtvrtek 8. května protestní akci do Horní Plané u Lipenské přehrady.
"Ministr se svým krokem postavil proti řešení nezaměstnanosti v obcích na Šumavě. Nemůžeme zůstat jen u tiskových prohlášení, proto iniciuji do Horní Plané setkání všech, komu není osud Šumavy a jejích obyvatel lhostejný," napsal na svých webových stránkách Jan Veleba.
Lidé se sejdou na náměstí v 11 hodin, pozván má být i prezident republiky Miloš Zeman, známý kritik nezasahování proti kůrovci a ponechávání velkých ploch přírodním procesům. Podle informací ČTK však bude Zeman ve sváteční den jmenovat nové generály a zúčastní se také slavnostního aktu k připomenutí konce druhé světové války na pražském Vítkově.
Ovšem už v úterý chce prezident sám o dalším osudu spravování Šumavy jednat s ministrem (viz box). Nechci být součástí projektu Partner NPŠ, píše Milfaitová
Odvolání Jiřího Mánka kritizují i publicista Zdeněk Roučka, Blanka Milfaitová, která má v Srní Slunečnou kavárnu a vaří marmelády, co vítězí na světových soutěžích, nebo známý turista Emil Kintzl.
"Pan ministr by měl to své rychlé rozhodnutí změnit a Jiřího Mánka stejně rychle do jeho funkce vrátit. V Národním divadle to šlo, tak proč ne na Šumavě," ptá se osmdesátiletý Emil Kintzl, který loni vyznačil turistickou trasu Luzenským údolím k Modrému sloupu, ale pár dní před jejím otevřením soud rozhodl, že tam lidé nesmějí.
Blanka Milfaitová napsala, že když Jiří Mánek přišel s projektem Partner Národního parku Šumava, neváhala a tuto čestnou roli přijala.
"Manažerům projektu Partner NPŠ, jehož jsem byla hrdou členkou, partnerkou, jsem oznámila, že pozastavuji toto partnerství s předzvěstí jeho zrušení. Nehodlám být, jakožto podnikatel a občan, podporovatelem organizace (a jejího dozorujícího orgánu), která likviduje ty, kteří pro ni dýchají," prohlásila Milfaitová.
"Odvolání Jiřího Mánka z funkce ředitele NP Šumava mě šokovalo. Park se pod jeho vedením konečně začal tvářit pozitivně a začal hlavně dělat něco pro turisty a návštěvníky, tedy to, aby veřejnost tuto dosud problematickou instituci vnímala konečně pozitivně," konstatoval publicista Zdeněk Roučka, který je autorem řady knih o Šumavě.
Naopak Jaromír Bláha z Hnutí DUHA říká, že odvolání Jiřího Mánka bylo správným krokem.
"Jiří Mánek ve svých funkcích opakovaně porušoval zákony. Ještě jako náměstek ředitele Stráského navrhl a prosadil kácení v nejcennějších částech národního parku - v oblasti Ptačího potoka v Modravských slatích, v pralese na Smrčině a dalších místech. Protizákonné kácení potvrdila pokutou Česká inspekce životního prostředí, ombudsman, ministerstvo a nakonec i soud. Rovněž pokračoval v protizákonném používání jedovatých chemických postřiků - i zde musel zasahovat soud," vyjmenoval Bláha.