logo Silvarium tisk

Už v červenci by se měli do nebezpečného Bořího lesa u Břeclavi začít stěhovat pyrotechnici. Podle mluvčí Lesů České republiky předpokládají start pyrotechnického průzkumu již v prvním prázdninovém měsíci.
„V pondělí Věstník veřejných zakázek uveřejnil oznámení o zakázce, které se týká otevřeného řízení v rámci projektu ‚Asanace lesních porostů kontaminovaných pyrotechnickým materiálem – lokalita Boří les'," uvedla mluvčí společnosti. Mezním termínem pro podání předběžných nabídek je poslední červnový den. Už v následujícím měsíci chce správce lesů zadat první dílčí zakázku na provádění pyrotechnického průzkumu v části lokality Boří les.
Starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro region) je poněkud skeptičtější a považuje červenec jako skutečně optimistický termín. Připomněl, že Lesy ČR měly mnoho práce už s formulací přece jen velmi specifické zakázky. Přesto nevyloučil reálnost termínu.
„Je faktem, že mezi firmami, které se touto vysoce specializovanou činností zabývají, panují jiné vztahy než v některých jiných oborech. Často i spolupracují, tak je možné očekávat, že výběr nebudou provázet tahanice, jako je to třeba u stavebních zakázek," to by mohlo napomoci. Pokud se skutečně začne v červenci, pak je to pro město zcela jistě dobrá zpráva," zdůraznil.
Železný les, jak se lesu pro velký obsah munice a kovových střepin přezdívá, zásah potřebuje, aby přestal být hrozbou. Mimo jiné i proto, že je místem, kudy vedou frekventované cyklotrasy. A když zub času a vandalové poničili varovné tabule, upozorňující na nebezpečí pohybu mimo zpevněné cesty, chybělo jakékoliv varování o potenciální hrozbě. Lesy ČR tabule obnovily, dnes ale opět nejsou na všech přístupových cestách.
„Nevím, jaké jsou konkrétní plány Lesů ČR, kde chtějí začít. Budeme s nimi jistě jednat, jestli bude možné zahájit práce v místech, kde je to z pohledu města nejvíce potřebné," dodal Dominik. Celá očista lesa bude rozdělena na etapy a potrvá asi deset let.
Historicky je Boří les místem muniční továrny z éry nacistického Německa. Dnešní problémy začaly na konci druhé světové války. Nejprve areál poničili ustupující Němci. Dílo zkázy dokonali Rusové. Munici navozili na hromady a ty vyhodili do vzduchu trhavinami. Vybuchla ale jen část střeliva.
„Nebezpečí spočívá v tom, že střely jsou konstruovány tak, že se odjišťují za letu. Vše, co tam je, už letělo, takže každý granát může být odjištěný," připomíná František Macka, který léta pracoval na odminování lesa. Vyčištěna je ale jen část.
Podle odborníků munice několik centimetrů pod zemí nemusí být akutně nebezpečná. Tím ale jsou návštěvy různých hledačů trofejí s minohledačkami, granáty odkryjí a opustí. Boří les si již vyžádal pět lidských životů a nemálo zranění. Jednalo se o lidi, kteří rozebírali nalezenou munici.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě