logo Silvarium tisk

REK

Praha/ Třeboň (Jindřichohradecko) 12. června (ČTK) - Odhadované škody, které způsobily letošní povodně v rezortu ministerstva zemědělství (MZe), činí více než 3,5 miliardy korun, vyplývá z materiálu pro dnešní jednání vlády, s nímž je ČTK obeznámena. Největší škody způsobila voda na vodohospodářském majetku.

Škodu na vodohospodářské infrastruktuře vyčíslilo ministerstvo na 2,2 miliardy korun, v zemědělství živel napáchal škody za 1,2 miliardy korun. Na vodovodní a kanalizační síti škody dosáhly okolo 100 milionů Kč.

Záplavy citelně zasáhly rybáře a z pěstitelů zelináře. Výše škod se však bude ještě měnit a přesnou částku zemědělci dokážou vyčíslit až ve chvíli, kdy všude opadne voda, uvedl na briefingu u rybníku Rožmberk na Jindřichohradecku ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Záplavy citelně zasáhly povodí Labe a Vltavy, kde způsobily škodu zhruba miliardu korun. "Co se zemědělské produkce týká, tak na základě dokumentovatelných dat evidujeme také částku ve výši miliardy korun," řekl Bendl. Podle něj povodně způsobily největší škody v zemědělství hlavně v severní části Středočeského kraje. "Především se jedná o oblast Polabí, kde máme zelináře. Dále ale půjde také o jižní Čechy, kde se nachází řada rybářství. Tam ty škody budeme znát až na podzim, kdy skončí výlovy," řekl Bendl.

Ministerstvo zemědělství podle něj hodlá aktivovat takzvané spící programy, které mají také pomoci při likvidování následků povodní. "Jedná se třeba o případy, kde voda poničila kanalizace," uvedl Bendl.

Podle něj však škody v zemědělství nedosáhnou takové výše jako při povodních v roce 2002. Tehdy například jen na největším českém rybníku Rožmberk činily zhruba 100 milionů korun. "Nyní se budeme pohybovat v řádech milionů," řekl ředitel třeboňského rybářství Jan Hůda.

Letos záplavy v Jihočeském kraji poškodily 140 až 150 rybníků především tím, že odnesly rybí plůdky. "Předpokládáme proto, že v Jihočeském a Středočeském kraji bude letos a v příštím roce nedostatek násad, což je pro nás velmi nepříjemné," uvedl Hůda.

Bendl řekl, že ministerstvo zemědělství chce v následujících měsících provést revizi manipulačního řádu vodních děl. Důvodem je fakt, že letošní povodeň se lišila od těch předchozích, které Česko zasáhly v letech 2009, 2006 a 2002. "Zejména z těch menších řek a bezejmenných potoků nyní přitékalo hodně vody," řekl Bendl.

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes odpoledne vyčíslil škody po červnových povodních na více než 130 milionů korun. Asi dvě třetiny škod v sumě přes 90 milionů korun jsou na lesních cestách a budovách. Zbytek představují náklady na zabezpečovací práce a škody na vodních tocích či vodohospodářském majetku.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě