Jihlava 20. dubna (ČTK) - Prodej dřeva z jihlavských městských lesů se zhoršil i kvůli omezení pracovníků jezdících přes hranice, jednomu z vládních opatření proti koronaviru. Rakouský odběratel kulatiny kvůli potížím pendlerů přerušil výrobu, což Správě městských lesů Jihlava v poslední době způsobilo největší výpadek v odbytu, řekl dnes ČTK jednatel Václav Kodet.
Jihlavský podnik spravující 3 800 hektarů lesů těžební práce pozastavil. „A to jednak z důvodů dopadu opatření na smluvní partnery společnosti, ale zároveň kvůli intenzivnímu zalesňování kalamitních holin, které má na svědomí kůrovec," uvedl Kodet. Správa se podle něj teď potýká se třemi kritickými faktory, kromě kůrovce a opatření proti koronaviru také se suchem.
Výrobu podle jednatele pozastavila pila v Retzu zaměstnávající i lidi ze Znojemska. Je to největší odběratel kulatiny z jihlavských lesů, vloni jí převzal 21.000 metrů krychlových.
Těžba dřeva se v lesích Jihlavy kvůli kůrovcové kalamitě poslední roky zvýšila několikanásobně. V letech 2008 až 2017 se tam ročně těžilo v průměru 34.000 metrů krychlových dřeva, v roce 2018 musela správa vykácet stromy v objemu 80 000 metrů krychlových a vloni 171 500 metrů krychlových. Za první tři letošní měsíce těžba kůrovcového dřeva převýšila 70 000 metrů krychlových. Cena dřeva se propadla. Do roku 2015 se podle správy metr krychlový prodával i za víc než 1 800 korun, vloni zhruba za 700 korun.
Kvůli rozsáhlému kácení přibývá holin. Dřív bylo potřeba v jihlavských lesích osazovat asi na 20 hektarů ročně, vloni správa provedla výsadbu na 75 hektarech pozemků. Práce brzdí nedostatek sazenic i sucho. „Zároveň má nedostatek srážek významný vliv na postup rozmnožování kůrovce na místech, která se mu zatím nepodařilo zasáhnout," dodal Kodet.
Správa městských lesů provozuje vlastní lesní školky ve Zborné, v Dlouhé Brtnici a na Nepomukách. Do budoucna chce mít z vlastní produkce co největší podíl sazenic.