logo Silvarium tisk

Lesničtí odborníci z Mendelovy unvierzity a Lesů ČR budou ve Ždánickém lese na jižní Moravě mapovat zbytky tzv. středního lesa, aby mohli navrhnout model hospodaření a vytvořit síť vzorových objektů a výzkumných ploch. Státní podnik Lesy ČR to uvedl v tiskové zprávě. Střední les je typ hospodaření, který se užíval ještě v 19. století, ale pak vymizel ve prospěch často monokulturního a stejnověkého lesa. Střední les podporuje ekologickou i ekonomickou hodnotu porostů.

Střední les tvoří dvě patra. V nižším jsou výmladky, tedy výhony rostoucí z kořenů či pařezů. Vyznačují se tím, že od země roste společně dva a více kmenů, jsou obvykle nerovné. Druhé patro je tvořeno stromy generativního původu, vyznačují se rovným vysokým silnějším kmenem. Zatímco výmladky se hodí jako palivové dříví, stromy z druhého patra zvané výstavky se dají ekonomicky zhodnotit jako kvalitní kulatina. „Postupně se od tohoto hospodaření upustilo pravděpodobně proto, že bylo náročné takový les udržovat a obnovovat. V některých místech ve Ždánickém lese i na jiných místech Česka se tyto tvary dochovaly,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Pro vysoké patro jsou typické dřeviny jako dub a jasan, případně buk a lípa, pro výmladkové patro zmíněné stromy, ale buk jen zřídka a také habr či javor. Při těžbě se vytěží kompletně výmladkové patro a nejlepší výstavky a na místě se nechají stát mladé výstavky. Horní patro je obvykle tvořeno až šesti generacemi stromů. Tato variabilita byla dána pravidelným a poměrně krátkým cyklem těžeb, uvádí se sedm až 40 let.

Ždánický les má být jedním ze tří míst v Česku, kde vzorový objekt vznikne. „Skloubí se tak požadavky ochrany přírody, lesního hospodaření i veřejnosti. Těší mě rozhodnutí lesníků vrátit se k tomuto modelu a ve změněných klimatických podmínkách podpořit stabilitu a udržitelnost porostů,“ řekl Jan Kadavý z Mendelovy univerzity v Brně. Podle něj jde o jeden z více modelů hospodaření, který se bude ve Ždánickém lese uplatňovat.

Ždánický les je oblast na jihovýchod od Brna s rozlohou zhruba 470 kilometrů čtverečních, z toho 180 kilometrů čtverečních je vymezeno jako přírodní park. Unikátní je tím, že je rozmanitý. Leží v nízké nadmořské výšce, nejvyšší bod U Slepice je ve výšce 439 metrů nad mořem, proto zde převládají listnaté dubohabrové lesy, na nejvyšších místech jsou i bučiny.

Mapování středních lesů a založení vzorového objektu vyplývá z memoranda, které loni v červenci podepsala ministerstva zemědělství a životního prostředí, Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny a také jihomoravský hejtman. Podle memoranda by mělo být lesní hospodaření šetrnější než dosud a mají být vyhlášená nová maloplošná chráněná území. Dřívější hospodaření Lesů ČR ve Ždánickém lese kritizovali někteří ekologové a aktivisté, zmiňovali příliš intenzivní kácení.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě