ZDENĚK ŠMÝD
Ochránci přírody nechtějí další výsadbu borovic v místech lesního požáru u Bzence. Podle nich to lokalitě prospěje.
Bzenec – Lesy ČR zahájily práce na obnově lesa u Bzence, jehož 165 hektarů nedávno shořelo. Přibývá ale hlasů, které požadují, aby lesníci nechali větší část „práce” jen na přírodě. Někteří odborníci se domnívají, že sázení borovic v prostorách Moravské Sahary byla chyba a nemá se opakovat.
„Téměř souvislý porost nepůvodních borovic nejenže zničil cenná přírodní společenstva, ale je i příčinou různých problémů, jakým byl například letošní požár. Z tohoto pohledu jej lze vnímat jako jedinečnou šanci zamyslet se, jak by vlastně měla Bzenecká Doubrava v budoucnu vypadat,” vyjádřil názor Českého svazu ochránců přírody jeho místopředseda Karel Kříž, který také upozornil na to, že skupinky dubů přežily požár mnohem lépe než borovice. Domnívá se proto, že převažující duby budou působit jako protipožární prvek v místech, kde hoří poměrně často. „I rozčlenění porostů pásy bezlesí s volným pískem by působilo tímto způsobem. Napomohlo by navíc obnově dnes téměř zničených společenstev písčin, které se zachovaly jen na malých plochách,” upozornil Kříž. „Nejhorší možnou variantou je neustálá obnova současných souvislých borů,” dodal s doporučením toho, aby alespoň část vyhořelé plochy zůstala v bezzásahovém režimu.
K této variantě se už těsně po požáru vyjadřoval správce strážnického polesí Bohumil Pipal. „To by byl návrat do středověku. Nedoporučoval bych to,” řekl nedávno na tiskové konferenci. Připomněl tak, že napospas přírodě nechali oblast už lidé na konci středověku. Dopadlo to tak, že se daly do pohybu masy písku, které tam ležely od doby ledové. Ochránci přírody si ale stojí za svým. Kvůli zabránění další borové výsadby vyzvali kromě jiných i Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR. Ta by podle slov její mluvčí Karolíny Šůlové také přivítala v lese větší rozmanitost. „Tamní ptačí oblasti by také prospělo, kdyby se část plochy ponechala samovolnému vývoji a přirozené obnově, podobně jako tomu bylo po požáru v Českém Švýcarsku v roce 2006,” uvedla Šůlová.
Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR, které mají Bzeneckou Doubravu ve správě, se k ochránci navrhovaným variantám blíže nechtěl vyjadřovat. Podle něj lze zatím říct pouze to, že obnova vyhořené lokality se uskuteční v souladu s lesním zákonem a zákonem o ochraně přírody. Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora dodal, že společnost pracuje na tom, aby se k Bzenci „zdravý les vrátil co nejdříve.” Podle něj začne hlavní část výsadby na jaře příštího roku.
Hasiči a policisté zatím stále hledají, kdo a proč požár způsobil. Stále zůstávají ve hře tři varianty: rozhoření zapomenuté pyrotechniky z dob působení blízké střelnice, odhozený nedopalek cigarety a rozdělávání ohně dělníky, kteří v místech pracovali.
V době vzniku požáru se ale podle slov vyšetřovatele hasičů Stanislava Kláska v okolí pohybovalo mnoho osob. Vypátrání konkrétního viníka bude proto obtížné.