logo Silvarium tisk

 

Žacléř – Do první světové války zbývalo deset let, ani nejstarší dosud žijící občan České republiky ještě nebyl na světě. Zhruba v té době začala v Prkenném Dole růst douglaska tisolistá, která teď padla k zemi.

Zásah nepřežily ani stromy v okolí

„Někdy při loňské bouřce velikána zasáhl blesk. Kmen a větve byly zasaženy od vrcholu téměř do poloviny stromu v délce 20 metrů. Následkem toho postupně uschla větší část koruny a kmene. Blesk nepřežily ani jasany rostoucí v blízkosti,“ přiblížil důvod Ladislav Nevlida, který strom kácel.
Že nešlo o rutinní záležitost, dokládají čísla. Douglaska měla délku 45 metrů, průměr na pařezu 130 centimetrů, obvodkmene ve výšce 1,3 metru byl 400 centimetrů. Z kmene bylo 16,5 kubíků dřeva. „Ve výšce pařezu jsme spočítali 106 letokruhů. Přičteme­li ještě několik let pro vývoj semenáčku či sazenice, věk tohohle krásného stromu byl 110 let,“ doplnil Ladislav Nevlida.
Douglaska tisolistá je nejrychleji rostoucí jehličnan mírného pásma. Podobá se smrku nebo jedli. Patří však do čeledi borovicovitých. Ve své domovině je v přímořských pohořích západní části Severní Ameriky nazývána Monarchou nebo králemlesů, kde dosahuje výšky až 100 metrů. Po sekvoji je to druhý největší strom světa. Do Evropy, respektive do Anglie byla dovezena roku 1827 skotským botanikem D. Douglasem.

Dřevo se vrátí zpět do krajiny

„Den před kácením jsme ořezáním větví upravili těžiště stromu, aby byl přikloněn do plánovaného směru. Strom jsme uvázali ocelovým lanem a tahem mobilního navijáku jistili směr pádu. Kolos se pohnul, s nebývalým praskotem větví a duněním kmenese dotkl země a po silných větvích se okulil. Mohutnost kmene byla ohromná. Dřevo použiji pro zhotovení zahradní a krajinné architektury a monoxylu – lodě dlabané z jednoho kusu,“ doplnil Ladislav Nevlida.
Zajímavé je, že několik dní po skácení došlo k zasažení bleskem dvou dalších „přerostlíků“ douglasky v porostu vzdáleném do sto metrů.
Nejvyšší douglaska byla objevena a již poražena s výškou 133 metrů, což je doposud nejvyšší zpříma stojící strom. V Evropě dosahují výšky kolem 50 metrů. Největší douglaska České republiky je v Plzeňském kraji, 49 metrů vysoká, s obvodemkmene 404 centimetrů. Odhad stáří je 120 let.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě