Dohoda s vojenskými lesy se týká ochrany vojenských objektů. Projedná ji vláda v demisi
Praha - Ministerstvo obrany zadá téměř stomilionovou zakázku na ostrahu vojenských objektů státnímu podniku Vojenské lesy a statky. Úřad zakázku zadá napřímo na dobu jednoho roku.
Vyplývá to z materiálu, kterým se ve středu bude zabývat vláda v demisi. Vojenské lesy chrání vstupy do armádních objektů od roku 2005.
Zakázka se týká zabezpečení vstupu a ochrany 34 vojenských objektů. Po uzavření smlouvy za 96 milionů korun budou zaměstnanci vojenských lesů svou práci vykonávat od 1. ledna do konce příštího roku.
Obrana zadává zakázku státnímu podniku napřímo, protože v případě otevřeného výběrového řízení hrozí "odkrytí způsobu a rozsahu ochrany objektů důležitých pro obranu státu soukromým subjektům," uvádí materiál ministerstva.
Obrana také prý nemá dostatek zkušeností s jinými civilními bezpečnostními agenturami. "Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR zabezpečuje vstup a ochranu vojenských objektů nepřetržitě již od ledna 2005 do současnosti. S poskytovanou službou jsou dlouhodobé dobré zkušenosti," zdůvodňuje text materiálu.
Kvůli ostraze armádních objektů je nyní uzavřeno 97 smluv, které se týkají realit na celém území České republiky. Měsíční finanční objem zakázek přesahuje 21 milionů korun včetně DPH.
Vojenské lesy nejsou jedinou civilní firmou, která chrání vojenské objekty. Muniční sklady střeží soukromá společnost Trade Fides, s níž dlouhodobou zakázku bez vypsání veřejné soutěže letos v březnu prodloužil ministr obrany Vlastimil Picek.
Podle Hospodářských novin přitom konzultantská společnost KPMG došla v roce 2010 k závěru, že dosavadní služby Trade Fides byly předražené o 135 milionů korun. Poté co prodloužení kontraktu zpochybnili další členové vlády, rozhodlo ministerstvo obrany, že výběrové řízení přeci jen vyhlásí. Obrana zatím smlouvu prodloužila o 15 měsíců.