Věra Hofmanová
Městské lesy Hradec Králové usilují o co nejrychlejší nápravu škod po loňské letní větrné kalamitě. Regionem se tehdy přehnalo tornádo a zatímco některá místa zcela minulo, jinde způsobilo v lesních porostech zkázu, jakou starousedlíci nepamatují za poslední čtvrt století. Lesníci odklízeli desítky tisíc kubíků popadaného dřeva a vzhledem k finančním možnostem plánovali jen pozvolnou obnovu porostů. Díky evropské pomoci ale nyní půjde zalesnění rychleji a nová výsadba bude navíc kvalitnější.
Větrné tornádo se na hradecké lesy přihnalo začátkem července 2012. Desítky let staré stromy kácelo jako sirky, do některých lokalit nebylo možné kvůli popadaným stromům dlouho vstoupit. „Škody byly přitom ještě horší, než se na první pohled zdálo. I stovky stromů, které zůstaly stát, byly svému okolí nebezpečné. Měly poškozený kořenový systém, proto musely být také pokáceny,” vysvětluje pěstební inspektor královéhradeckých Městských lesů Radek Jůza.
ŠKODY JSOU STÁLE VIDĚT Při větrné kalamitě padly 74 tisíce kubíků dřeva na přibližně dvou stech hektarech ploch. Polomy představují objem plánované těžby na více než dva roky dopředu. Lesníci se snažili kalamitu zpracovat co nejdříve, aby ztráty na kvalitě dřeva byly co nejnižší. V lesích pracovali jak zaměstnanci městské společnosti, tak pronajatá těžká technika i soukromníci s vlastními pilami. Po třech měsících, kdy byly velké plochy městských lesů veřejnosti nepřístupné, se podařilo většinu následků letní bouře odstranit. Byla však zasažena i část lesních pozemků, která patří soukromým vlastníkům. Někteří buď dodnes nevědí, že jejich majetek kalamita zasáhla, nebo nejsou schopni její následky zpracovat. Každopádně je stále možné na Hradecku vidět lesní porosty, které vypadají, jako by jimi tornádo právě prolétlo. Tito vlastníci přitom mají buď svého správce, nebo by se měli o dalším zákonem stanoveném postupu informovat na odboru životního prostředí příslušného obecního nebo městského úřadu.
DOTACE POKRYJE VĚTŠINU NÁKLADŮ Na většině poškozených míst je ale uklizeno a v lesích je nyní zhruba 170 holin, které je třeba zalesnit. Správci lesů by se svým běžným rozpočtem museli postupovat tak, že by na volných plochách nechali vyrůst náletový porost. Uspěli však se žádostí o obnovu lesů u Státního zemědělského intervenčního fondu, který administruje evropské dotace v oblasti lesnictví. „Získali jsme dotaci 15 milionů korun, což nám umožní připravit plochy k výsadbě a následně na ně vysadit 1,4 milionu stromků. Dotace pokryje 97 % nákladů,” potvrdil ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.
Díky této ekonomické pomoci mohou správci lesů použít jinou technologii. Části ploch určených k zalesnění budou na podzim naorány a na jaře příštího roku tu budou vysazeny stromy. V lokalitách, které není třeba předem připravit, se mladé stromy objeví už letos. Evropská dotace lesníkům navíc umožní dostat do přírody zpět druhy, které v lokalitě kdysi hojně rostly, ale vlivem kácení postupně mizely. Vrátí se sem ve velké míře například duby, buky nebo jedle. „Díky dotaci máme velkou šanci dostat tyto druhy zpět do lesa, jinak by to v takovém rozsahu z ekonomických důvodů nebylo možné. Doufáme, že díky nové druhové skladbě budou lesní plochy také stabilnější a více odolné vůči výkyvům počasí”, dodal Milan Zerzán.
VYROSTOU NEJEN LESY Některé volné plochy vzniklé kalamitou využije Hradce Králové k rozvoji příměstské rekreace a nabídne na nich veřejnosti různé aktivity. Vzniknou například nové přírodovědné naučné stezky nebo minizoo s místními druhy zvěře, kterou by mohli zájemci i krmit. Letos i v přístích letech tu hluk motorových pil nebude návštěvníky rušit – lesníci počítají jen s nutnou těžbou. Dřeva popadalo příliš mnoho, teď lesy potřebují čas na svou obnovu.