Jiří Hermánek
Sezóna 1968/1969 byla, alespoň z mého hlediska, velmi bohatá na pěkné filmy. Obrovský úspěch měl v Německu Dustin Hoffman s filmem Graduate, i když ten je už z roku 1967.
Steve Mc Queen s Bullitem nebo samozřejmě Doktor Zhivago, který je dokonce z roku 1965, ale ještě v roce 1969 byl v Německu normálně v kinech.
Ale to podstatné pro tento článek je samozřejmě film Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea.
Jistě mnozí ten film znáte a víte, jaká je jeho zápletka. Ale co mě zaujalo, je ta úžasná podobnost mezi chováním palubního počítače HAL 9000 této vesmírné lodi a chováním zelených šílenců.
Ti, kdo vysoce inteligentní stroj HAL 9000 programovali a instruovali na cestu, udělali naprosto základní chybu. Věřili stroji více než lidem. A tak stroj, u vědomí si své důležitosti, začal likvidovat lidskou posádku lodě.
A co dělají zelení na Šumavě a jinde? Totéž. Dávají absolutní přednost jakýmsi přírodním úkazům před živými lidmi, jejich osudy, starostmi a trápeními. Pro ně je člověk největší škodič a ideální by bylo, kdyby na zemi Homo Sapiens vůbec nežil.
Pokud odbočíme ze Šumavy spíše na sever, tak zjistíme, že myšlením zcela identická banda idiotů blokuje již řadu let dostavbu dálnice D8 a oběti na lidských životech jdou do desítek.
A to lze ještě říci, že ti „blokátoři D8” alespoň nějaké ty „čolky, molky” mají a je tedy, z jejich hlediska, co chránit. Ale na Šumavě? Co tam proboha na těch 25% nebo kolika plochy 1. zóny budou chránit?
Já jsem laik. Ale myslím si, že z rybí polévky zpět akvárium neuděláš. A jestliže se někdy v dějinách stalo, že Šumava byla, z důvodů zisků rodiny Schwarzenbergových a jiných, osázena rychle rostoucí smrkovou monokulturou, tak to jen tak nelze vzít zpět. Ostatně, jako nic v životě.
Naše kamarádka je RNDr. A navštívili jsme ji a jejího manžela v době vrcholící přivazovací kampaně na Šumavě. Jen jsem na to téma ťukl, už jsem dostal po nose: „Jirko, tam nelze kácet, to se musí nechat odumřít a pak přiletí ptáček a pustí hovínko a v tom hovínku semínko a tak vyroste nový strom”.
Trochu jsem to zkarikoval, ale princip zelených bláznů a vědců všeho možného ražení je jasný. Bezzásahovostí, tedy tím, že nechám kůrovcem všechny stromy sežrat, ty zetlejí a udělají krásné podloží pro nový krásný (pra)les.
Ano, určitě, pokud to takto nechám, tak odhaduji, že za nějakých dvacet až třicet let bude mezi tlejícími zbytky stromů vyrůstat nový, „bezzásahový” les. Problém je ale v tom, že to nebude žádný prales, ale sbírka náletových dřevin bez jakékoli hodnoty. Kromě té palivové samozřejmě. A požadovaný prales už vůbec ne.
Vždyť těch příkladů mám kolem sebe „hafo”. Spousta lidí dostala vrácena pole a ta nechávají ležet ladem. A opravdu, z pouhých pár let tam vyroste celkem „půvabná” sbírka náletových dřevin, podobně, jako tomu bylo v Klánovickém „lese”.
Komunisté nechali golfové hřiště zpustnout, místní se proti obnově golfového hřiště postavili a tak tam dnes můžeme „obdivovat”, co tam na onom „nehřišti” za padesát let vyrostlo a to rostlo svobodně na „zelené louce” a nikoli v bordelu z popadaných stromů.