Daniela Tauberová
Domašov nad Bystřicí, Bouzov – Obce z Olomoucka roky usilovaly o vrácení stovek hektarů lesů. Soudní pře nakonec vyhrály. A vyplatilo se. Hospodaření v lesích jim vynáší slušné peníze, které obohacují obecní pokladny, a obyvatelé mají kvalitní a levné dřevo do kamen. Například v Domašově nad Bystřicí je místním vozí za 600 korun metr. Podle dosavadního starosty Ladislava Števanky obec nechce dělat lesní byznys, ale spíše pomoci těm, kteří by jinak museli vydat za topení mnohem více a ještě platit odvoz. „Vloni jsme prodávali a letos znova. Už jsme lidem dodali zhruba 500 metrů. Platí 600 korun za metr,” popisoval Ladislav Števanka, jak obec využívá obecní lesy k tomu, aby pomohla místním k levnějšímu otopu. „Zavolají nebo přijdou na obecní úřad, nahlásí se paní účetní do pořadníku, podle kterého pak všechny uspokojujeme. Dovoz je v ceně. V Domašově mají lidé kolikrát problém s dopravou, tak jsme jim chtěli pomoct,” uvedl.
Přespolní se k levnému dřevu z domašovských lesů moc nedostanou. „Máme zájemce z okolních obcí, ale není to možné. Tolik lesa zase nemáme, byznys z toho dělat nechceme a nemůžeme. Každá druhá obec má nějaký les, je to o lidech, koho si zvolí a jak dotyční s majetkem hospodaří,” poznamenal starosta obce, která vlastní 115 hektarů lesních pozemků.
Na otop putuje nejméně atraktivní část poražených stromů. „Silnější kulatina se prodává. Kolik lesy vydělávají? Letos umožnily investovat do obecního majetku čtyři miliony korun,” dodal starosta s tím, že obec se momentálně vypořádává s kůrovcem, takže z lesa jde více dřeva. „V příštích letech to bude jiné. Staráme se zodpovědně,” poukázal. Obec stejně jako jiný vlastník s pozemky s výměrou nad 50 hektarů totiž musí hospodařit podle schváleného lesního hospodářského plánu.
Podobně o lesy bojovali na Bouzovsku. Luká, Ludmírov, Hvozd a Bouzov vysoudily od státu stovky hektarů po devíti letech vleklých sporů. Druhým rokem provozují společnost Bouzovské lesy. Letos poprvé chystají palivové dřevo. „Prodáváme hlavně místním. Využívají toho ti, kteří nemají možnost vyrazit do obecního lesa,” uvedl bouzovský starosta Zdeněk Foltýn. Palivové dřevo je podstatně dražší oproti domašovskému: kubík jehličnatého přijde na 790 korun a listnatého 1090 korun.
Podle starosty zhruba 1900 hektarů lesů ročně vynáší čtyřem obcím dohromady kolem sedmi milionů korun. „S prodejem palivového dřeva na zakázku jsme teprve začali, nabízíme ho třetí měsíc. Uvidíme, jaká bude na naši nabídku odezva,” dodal Zdeněk Foltýn.
***
„Máme zájemce z okolních obcí, ale není to možné. Tolik lesa zase nemáme, byznys z toho dělat nechceme a nemůžeme. Každá druhá obec má nějaký les, je to o lidech, koho si zvolí a jak dotyční s majetkem hospodaří.”
Ladislav Števanka, starosta Domašova nad Bystřicí