KATEŘINA KREJČOVÁ
Pokud obce nedoloží majetek, který vlastnily před rokem 1949, propadne státu
Táborsko – Dva tisíce hektarů lesů a další pozemky by nyní mohl dostat stát na úkor vesnic a měst v republice. Podle novely zákona z loňského června mají obce možnost si nárokovat historický majetek, který byl jejich před rokem 1949. Má to ovšem jeden háček. Jestliže obce nedoloží do konce března, že jsou vlastníky konkrétního majetku, tak vše propadne státu. Pro starosty to tak znamená dohledat pozemky, vše zkontrolovat, nechat je zaměřit a zapsat do katastru a vlastnických listin.
Hledání končí
Dražičtí jsou s touto mravenčí prací téměř u konce. Historický majetek začali dohledávat již před dvěma lety. Pokud by tak neučinili, přišli by tak o zhruba patnáct hektarů pozemků.
„Z větší části se jedná o ornou půdu. Lesů tolik nevlastníme. Nyní budeme přebírat poslední tři pozemky,” upřesnil starosta Stanislav Flígr.
Ve Stádlci spadá k nedoloženému historickému majetku pouze jedna komunikace v městysu. „Po jednáních s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových bylo domluveno, že si silnici necháme zapsat do katastru,” přiblížil proces starosta Milan Kelich. „Zaobírali jsme se tím, snažili jsme se historický majetek dohledat, ale kromě cesty se nám nepodařilo zjistit, že by nějaký majetek nebyl přepsaný,” doplnil starosta.
Nadějkovští na nějaké pozemky, které by bylo nutné zaměřit, nenarazili. V loňském roce je pouze audit z krajského úřadu upozornil, že v budově bývalého pavilonu, který slouží jako tělocvična, a vodojemu chybí číslo popisné a je nutné je zavést do katastru.
V Černýšovicích spoléhají na digitalizaci map.„Mámepo digitalizaci, takže jsme nic nedohledávali,” sdělila starostka Lucie Čamková.
Zápis je zdarma
Dvě stě sedmdesát hektarů lesů by propadlo státu, kdyby situaci Sudoměřičtí nezačali řešit již na počátku devadesátých let. Na přepis ještě čeká zhruba devadesát hektarů lesa u Bežerovic. Na těchto pozemcích obec v současné době nehospodaří.
„Přepisy u Sudoměřic i Bechyňské Smolče máme již hotové. Zbývají jen lesy, o kterých jednáme s Lesy České republiky, a nějaké pozemky u Bežerovic. Situaci řešíme již roky, takže nás novela zákona nezaskočila. Finančně to náročné není. Stojí nás to pouze nervy a pobíhání po úřadech. Zápis historického majetku do katastru je totiž zdarma,” informoval starosta Stanislav Houdek.
Doufá, že se jim vše podaří dořešit v řádném termínu a ani o zbývajících nezapsaných devadesát hektarů lesa nepřijdou.
Obce by tak mohly ztratit nemalé vlastnictví a stát by si přišel na miliardy. Vše jen kvůli nenápadnému červnového dovětku zákona.
Obce se musí přihlásit o historický majetek
- Dne 29. června loňského roku vstoupil v účinnost zákon č. 173/2012 Sb., o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí, které po roce 1949 převzaly tehdejší organizace federálního ministerstva obrany. Na tento svůj historický majetek obce čekají již dvacet let, neboť předchozí novely tento problém neřešily.
- Podle schválené novely tak přecházejí dnem 1. ledna 2014 do vlastnictví obcí nemovité věci, které obce vlastnily ke dni 31. prosince 1949 a ke dni 24. května 1991 byly ve vlastnictví České a Slovenské Federativní republiky.
- Další podmínkou je, že ke dni podání žádosti obce jsou ve vlastnictví České republiky, nenachází se na území vojenských újezdů a nenachází se v pásmu do 50 metrů od státních hranic republiky. Termín pro podání žádosti obce je stanoven na 31. března.
- Nesplní-li obec tuto svou povinnost, považuje se 1. duben za den přechodu vlastnického práva na stát.
- Tato změna je reakcí na skutečnost, že některé obce se zápisu do katastru nemovitostí domáhaly až po uplynuté řadě let ode dne nabytí vlastnictví, což vedlo ke vzniku právní nejistoty.