logo Silvarium tisk

Vysoké borovice patří k nepřehlédnutelným prvkům římských ulic a náměstí. Stromy ale v posledních letech ohrožuje výskyt nového škůdce - puklice Toumeyella parvicornis. Ta pochází ze severní Ameriky a v italském prostředí nemá přirozeného predátora. Podle římských občanských iniciativ ale proti hmyzu dobře funguje slunéčko sedmitečné. Členové iniciativ ho tak vypouštějí každý měsíc na zasažené borovice, napsala agentura EFE. V následujících měsících chtějí vyhodnotit, zda je jejich aktivita účinná.

Podle předsedy jednoho ze sdružení Andrey de Rosy zkoušky v laboratoři ukázaly, že slunéčko sedmitečné pozřelo prakticky všechny puklice. „Je ale jasné, že venku působí celá řada vlivů, které účinnost berušek snižují,“ řekl de Rosa deníku Corriere della Sera.

První zkušební vypuštění berušek uspořádaly iniciativy ve dvou městských parcích v dubnu. Vypouštění brouků pořádají každý měsíc, a to i na více místech. Další takzvaný Cocinella Day je v plánu v pondělí.

Podle aktivistů by první výsledky měly být patrné v průběhu šesti nebo sedmi měsíců. Následovně chtějí vyhodnotit, zda je vypouštění berušek opravdu efektivní. Údaje pak chtějí iniciativy poskytnout městským a krajským úřadům. Věří, že se jím podaří prokázat, že nasazení slunéček sedmitečných proti škůdcům dobře funguje.

Úřady proti puklicím taktéž bojují a u napadených stromů používají chemické postřiky proti hmyzu. "Mnoho lidí tento přístup hájí, protože je nejrychlejší pro snížení stavu škůdců. Ale také vědí, že ho nelze použít plošně," tvrdí jedna z koordinátorek projektu vypouštění berušek Sandra Naggarová. Iniciativy tvrdí, že s úřady pravidelně o svých aktivitách komunikují.

Podle dřívějších údajů v Římě na veřejných prostranstvích roste 60 000 borovic a dalších 30 000 se jich nachází na soukromých pozemcích. Puklice Toumeyella parvicornis byla poprvé zaznamenána na italském území v roce 2014, do země zřejmě přicestovala s nákladem ze Severní Ameriky. V roce 2018 byl její výskyt zaznamenán v Římě. Hmyz se v hlavním městě začal intenzivně šířit v roce 2019.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě