Tereza JEMELÍKOVÁ, moderátorka
Další kus nedotčené přírody na naší planetě čelí bezprostřednímu ohrožení. Už brzy se zřejmě začne těžit ropa v ekvádorském národním parku Yasuni, unikátní svou biodiverzitou.
Petr PŘEVRÁTIL, moderátor
Do amazonských pralesů se zakousnou motorové pily i přes odpor místních obyvatel. Jejich petici ekvádorská vláda smetla ze stolu.
/ Ukázka /
Jan BRODNÍČEK, redaktor
Místní proti těžbě v Yasuni protestují už delší dobu. Žádali vypsání referenda, které v petici podpořilo přes 80 tisíc lidí, to je o čtvrt milionu více, než bylo potřeba. Aktivisté proto věřili, že uspějí.
Carlos PÉREZ, aktivista
Volební rada má historickou příležitost říct, jsme nezávislí na národní vládě a jednáme jako nestranní, objektivní soudci. Mají šanci jednat podle zákona.
Jan BRODNÍČEK, redaktor
Pak ale přišla studená sprcha. Úřady petici odmítli. Většina podpisů prý byla zfalšovaná. Mezi petenty prý byly i děti a fiktivní postavy. To aktivisté odmítají.
nejmenovaná osoba
Prostě vyhodili do koše skoro sedm podpisů z deseti. Rada hovoří o nesrovnalostech, my říkáme, že je to podvod.
Jan BRODNÍČEK, redaktor
Těžbě tak už nic nestojí v cestě. Vláda prezidenta Raffaela Correy jí povolila loni, když jí svět neposkytl požadovanou kompenzaci. Těžaři už v oblasti v menší míře jsou, nově ale proniknou hlouběji do chráněného území. Přes 800 milionů barelů ropy, které mají putovat do Číny je příliš velké lákadlo. Domorodci přitom už teď znečištění označují za pralesní Černobyl.
Alicia CAUILLAOVÁ, zástupkyně kmene Huaorani
Samozřejmě že ropa je pro vládu důležitá, ale lidé žijící v džungli musejí žít čistý a zdravý život. Proto jsme tady, jak budou žít děti našich dětí?
Jan BRODNÍČEK, redaktor
Aktivisté nedávnou udělali malý pokus. Předstírali, že budou těžit ropu uprostřed New Yorku. Místní byli zděšení. Těžba v ráji, kde se vyskytují tisíce živočišných a rostlinných druhů už ale obyvatelů Západu tolik nevadí. Ekvádor je prostě asi moc daleko. Pro TV Barrandov - Jan Brodníček.