Jan HRUBEŠ, moderátor
Rada Národního parku Šumava se usnesla na zařazení chráněné oblasti do kategorie 4 v seznamu parků Mezinárodní organizace ochrany přírody. Až doteď se vedly spory o to, jestli Šumava patří do kategorie 2 nebo jinam. Zařazení do stávající čtvrté se ovšem nelíbí ekologům. Zdravím teď Zdeňka Mlnaříka, který je právě v klatovské redakci. Zdeňku, hezký podvečer. Jaký dopad tedy na Šumavu bude mít zařazení Národního parku do kategorie 4? A jaký to pro park samotný bude mít význam?
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor ČT
Hezký podvečer. Tak podle správy i rady parku jde o kategorii, která by odpovídala současné podobě Šumavy. Šumava má v současné době zhruba 20 procent bezzásahových oblastí a to vlastně odpovídá i studii té Mezinárodní organizace, kterou vypracovala na Šumavě v roce 2001. Například bavorský park v současné době využívá zařazení do kategorie 2. Ten samozřejmě má ale 75 procent bezzásahových zón. Takový model ale podle starostů šumavských obcí i podle rady a správy parku není možný.
František URBAN, spolupracovník IUCN
Bylo potřeba uvést do určitého pořádku seznamy chráněných území, které ve světě vznikaly. Těch chráněných území je několik tisíc a jsou velmi rozličného charakteru.
Jan HRUBEŠ, moderátor
A už jsme taky říkali, že se to vůbec nelíbí ekologům. Co jim vlastně nejvíc vadí?
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor ČT
Tak Hnutí Duha se zařazením do čtvrté kategorie samozřejmě nesouhlasí. Podle Hnutí Duha chce správa i rada parku snížit kvalitu ochrany životního prostředí na Šumavě tím, že přeřadí Šumavu z kategorie 2 do kategorie 4. Rada parku a samozřejmě i správa a Ministerstvo životního prostředí ovšem tvrdí, že neexistuje žádný písemný doklad, který, podle kterého by byla Šumava do této kategorie zařazena v minulosti.