Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
Národní park Šumava prodává stále víc dřeva v internetových aukcích. Jen letos ho tímhle způsobem firmy vysoutěžily téměř 20 tisíc kubíků. Park za ně získal téměř 5,5 milionu korun.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Ještě vloni pokrýval internetový prodej dřeva ze Šumavy zhruba 9 procent celkové těžby. Letos se vedení parku dostalo na více než dvojnásobek. Přitom na jednom kubíku dřeva tak vydělá i o 300 korun víc.
Martin KŘÍŽ, vedoucí sekce Správy NP Šumava
Při zkalkulování základní ceny například 2250 korun za smrkovou kulatinu můžeme dosáhnout ceny až 2550, případně až 2600 korun za kubík.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Systém většinou využívají dřevařské společnosti, které jen v letošním roce vysoutěžily téměř 20 tisíc metrů krychlových kulatiny z druhé zóny šumavského parku. Pro spoustu zájemců je klíčová hlavně rychlost dodání dřeva, třeba tady v Chanovicích nakupují ročně zhruba 2 tisíce kubíků.
Karel SALÁK, nákupčí dřeva, Haas Fertigbau Chanovice
Vybereme vlastně sortiment vyloženě jenom, co potřebujeme a že to dřevo de facto po zaplacení máme za dva dni na firmě.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Naopak řada společností na Šumavě se drží klasického prodeje. Třeba Kašperskohorské městské lesy využívají aukce většinou jen ke kalkulaci cen.
Adolf ŠTEFAN, technik provozu, Kašperskohorské městské lesy
Standardní zboží je pro nás pohodlnější prodávat v klasickým režimu, ale v okamžiku, kdy se objeví něco, co, o čem nevíme, jaká je cena na trhu, tak samozřejmě jdeme s tím do aukce.
Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Těžba dřeva v parku celkově klesá v souvislosti s ustupující kůrovcovou kalamitou. V roce 2007 se na Šumavě pokácelo téměř 770 tisíc kubíků dřeva převážně z polomů, vloni pak těžba klesla zhruba o dvě třetiny. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, Šumava.