Šumavský národní park letos podél turistických cest pokácí přibližně 4 000 uschlých stromů. Tradičním zásahem předchází tomu, aby se zřítily. Kolem turistických tras takto kácí od roku 2005. Za tu dobu porazili dřevorubci přibližně 25 000 stromů. Novinářům to dnes v Českých Žlebech na Prachaticku řekl náměstek ředitele šumavského národního parku Jan Kozel.
Nejvíce se kolem turistických tras kácelo v roce 2011. Tehdy park porazil přibližně 7 000 stromů. Většinou odstraňuje smrky napadené kůrovcem. „Ty stromy odumírají v území, kde člověk nezasahuje. Po napadení jsou během tří až pěti let narušeny hnilobou natolik, že hrozí jejich pád, čemuž chceme předejít,“ uvedl Kozel.
Park stromy kácí dvěma způsoby. Na dostupných místech pracují dřevorubci s motorovou pilou. V hůře dosažitelných lokalitách zasahuje harvestor. „Snažíme se postupovat co možná nejšetrněji,“ řekl Kozel.
Kácení kolem turistických tras začíná většinou každý rok v září a končí podle potřeby v listopadu. „Nechceme nijak omezovat turisty v sezoně tím, že bychom trasy kvůli kácení zavírali. Proto ty práce směřujeme do měsíců mimo sezonu, kdy zde tolik lidí není,“ řekl náměstek.
Uschlé stromy park odstraňuje na celém svém území. Momentálně například kácí v okolí Českých Žlebů, před pár dny se úprava týkala trasy k pramenům Vltavy u Kvildy.
Kozel uvedl, že zásahy začaly před 15 lety. „Do té doby to nebylo potřeba. Stromů k poražení bylo výrazně méně,“ řekl náměstek ředitele.
ČTK