REK
Stožec (Prachaticko) 26. listopadu (ČTK) - Národní park Šumava dokončil revitalizaci potoku Hučina poblíž Stožce na Prachaticku. Koryto, které bylo lidé dříve narovnali, se tak vrátilo do své původní podoby. Napřímení toku mělo nepříznivý dopad na vodní režim, zejména na přirozené zadržování vody v přírodě. Novinářům to dnes řekla geobotanička šumavského parku Iva Bufková.
Úsek koryta dlouhý zhruba 1,2 kilometru se revitalizací, při níž vznikla řada meandrů, prodloužil přibližně o 500 metrů. "Hučina se nyní zase může vrátit do původního mělkého koryta. Stejně jako kdysi se bude přirozeně vlnit šumavskými loukami v oblasti Vltavského luhu. S přirozeným tokem se vrátí i pestrost stanovišť pro vodní živočichy a rostliny a zvýší se jejich rozmanitost," řekla Bufková.
Příprava projektu, který stál téměř dva miliony korun, trvala několik let. Park na něj získal grant z Operačního programu životního prostředí. Samotná práce na revitalizaci začala v srpnu a skončila před několika dny. "Člověk na Šumavě v minulosti násilně zasahoval do dějů přírody hlavně kvůli ekonomickým ziskům. Po narovnání toku a odvodnění rašelinišť rostly rychleji smrky, které se pak daly zpeněžit. Návrat přírody do jejího původního a divokého stavu je jednou z našich hlavních priorit v ochraně přírody," řekl ředitel šumavského parku Jiří Mánek. NP Šumava chce v příštích letech revitalizovat také Žlebský, Jedlový nebo Uhlíkovský potok.
Návrat potoků a řek do původních koryt není jedinou činností v této oblasti. Pracovníci NP Šumava už například revitalizovali zhruba 500 hektarů rašelinišť. Začali s tím v roce 1999, kdy zahájili projekt na záchranu zbytků severské přírody. Na Šumavě se nachází přibližně 6000 hektarů rašelinišť, dvě třetiny z nich jsou poškozeny odvodněním. Projekt zatím revitalizoval asi 12 procent zasažených rašelinišť.