logo Silvarium tisk

moderátorka

Starostové obcí, které spadají do chráněné krajinné oblasti Labské Pískovce, vtipkují, že vyběhat povolení na stavbu psí boudy může zabrat několik let. Prosazení rozhledny v Janově na Děčínsku trvalo dokonce 11 roků. Chráněná krajinná oblast by se ale teď měla sloučit se Správou Národního parku České Švýcarsko. Starostové se proto radují, že už nebudou muset některá povolení vyběhávat dvakrát.

František ZACHULA, janovský starosta

Když se dělala rozhledna, tak připravovalo se to 11 let a nejvíc proti tomu byla chráněnka, i když dneska když se podíváte na rozhlednu, do tý přírody prostě tady zapadá prostě a zapadla sem. A bylo prostě nejhorší se dostat přes tu chráněnku, že jo, to prostě je vždycky.

Iva ZÍTKOVÁ, redaktorka

Popisuje janovský starosta František Zachula zvolený za Janov krásnější, jak problematicky nová rozhledna v centru obce vznikala. Kromě přílivu turistů byla přitom věž takřka životně důležitá. Než se postavila, nebyl tu signál. Turisté si nemohli přivolat v národním parku pomoc a komplikace byly i při každých povodních v nedalekém Hřensku. František Zachula sloučení vítá. Nebude muset pro různá povolení zvlášť na Správu Národního parku do Krásné Lípy a zvlášť na chráněnou krajinnou oblast, která sídlí v Děčíně.

František ZACHULA, janovský starosta

Řeknu to pomalu, od psí boudy když si chcete postavit na nebo v tý oblasti, tak je musíte o všecko žádat a tuhle tu věc vítáme a už se to navrhovalo dříve.

Iva ZÍTKOVÁ, redaktorka

Spojení obou organizací při nedávné návštěvě podpořil i ministr životního prostředí. Pozitiva ve sloučení vidí i ředitel národního parku Pavel Benda.

Pavel BENDA, ředitel národního parku

Myslím si, že i pro obce třeba v severní části chráněné krajinné oblasti, to znamená Mikulášovice, Staré Křečany, Krásná Lípa i Chřibská, bude určitě zajímavější to, že nebudou muset jezdit do Děčína, ale vlastně další pracoviště bude přímo v Krásné Lípě. Takže myslím si, že to je určitě pro ně velmi, velmi zajímavé.

Iva ZÍTKOVÁ, redaktorka

O některé kompetence by se také s Chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce dělily a přestaly by rozhodovat duplicitně. To vnímá jako plus i Jiří Křivánek z chráněné krajinné oblasti. Sloučení by ušetřilo spoustu peněz. Přesto je to k tomu, že se to skutečně stane, spíš skeptický.

Jiří KŘIVÁNEK, chráněná krajinná oblast

Zatím ta vize je jenom z hlediska novelizace zákona o národních parcích a nikdy jsme tyto věci neřešily nějakým způsobem. Takže kde by bylo sídlo Správy CHKO Labské pískovce nebo co by to přineslo za další věci z hlediska pracovních pozic, těžko teďka předjímat.

Iva ZÍTKOVÁ, redaktorka

Pokud ke změně zákona, který platil 22 let, dojde, půjde jen o zjednodušení státní správy. Ke zmírnění pravidel ochrany Labských pískovců ale nedojde. V této výjimečné lokalitě žije totiž například i přísně chráněný bobr evropský nebo bezmála 800 druhů motýlů. Z Děčínska Iva Zítková, Český rozhlas.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě