logo Silvarium tisk

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Další úpravy mysliveckého zákona, a to ani rok od posledních změn. Na podzim se do sněmovny dostanou novinky od Ministerstva zemědělství, které se týkají pravidel lovu. Neplatila by už plošně, ale podle revírů. Záleželo by na tom, jak je která oblast poškozená přemnoženou spárkatou zvěří.

Denisa KOTKOVÁ, redaktorka
Daniel Švrčula se stará o 1200 ha polí a lesů. V honitbě má hlavně divočáky, daňky a srnce.

Daniel ŠVRČULA, jednatel, Myslivecký spolek Tuchoraz
Tady třeba máme pobytové znaky od srnčí zvěře. Tohle je záleh.

Denisa KOTKOVÁ, redaktorka
Stopy za sebou zvěř nenechává jen na zemi, ale i na mladých stromcích.

Daniel ŠVRČULA, jednatel, Myslivecký spolek Tuchoraz
Stromy, které jsou označeny tou růžovou barvou, tak ty jsou poškozené. Teď už vytloukáním nebo nějakým tedy ohryzem nebo loupáním.

Denisa KOTKOVÁ, redaktorka
Tuhle škodu ale zrovna zdejší les snese a sám zregeneruje. Zvěře tu je ještě tak akorát. Jinde jsou problémy větší. Tmavě červenou jsou vyznačené lokality, kde je víc než polovina nových porostů poškozená zvěří.

Jiří JANOTA, předseda Českomoravské myslivecké jednoty
Jsou lokality v rámci české republika, a to je opravdu přiznat potřeba, kde jsou teda poměrně významně zvýšené stavy zvěře, a je potřeba s tímto něco dělat.

Denisa KOTKOVÁ, redaktorka
Pomoct s tím má novela Ministerstva zemědělství. Ta opravuje původní znění zákona, který prošel loni a platit měl začít na podzim příštího roku.

Martin ŽIŽKA, ředitel odboru státní správy lesů, Mze
Vychází se z toho, že se nebudou dělat nákladné posudky honiteb, nebudou sesbírat markanty. Stav lesa bude sledovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů a plán lovu se bude stavět podle toho, jakým způsobem bude poškozen les.

Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka
Novela zavádí pouze minimální stavy zvěře ty. Maximální by si vlastníci pozemků spolu s myslivci nastavovali podle míry škod.

Denisa KOTKOVÁ, redaktorka
Ochránci přírody ale postrádají upřesnění limitů pro odlov.

Jaromír BLÁHA, expert na ochranu lesů, Hnutí DUHA
Od jaké míry poškození lesů už myslivci budou muset lov zvednout a naopak.

Denisa KOTKOVÁ, redaktorka
Do roku 2018 se v desetiletém horizontu zvedl s výjimkou srnců odstřel všech druhů spárkaté zvěře, u daňků dokonce o 82 %. Nejvíc myslivci pravidelně redukují populaci divočáků.

Jiří JANOTA, předseda Českomoravské myslivecké jednoty
Letos si myslíme, že bude rekord zase v odlovu prasat.

Denisa KOTKOVÁ, redaktorka
Právě přemnožení divočáci často neškodí jen v lesích a polích, ale překvapují i obyvatele sídlišť. Tereza Stárková a Denisa Kotková, Česká televize.

Komentáře  

+7 # Starý 2020-07-10 07:17
Oživte paměť "myslivci", ještě před dvaceti lety tu daněk byl pouze v pár oborách a dnes je skoro všude a přemnožen - počítám odlov, který se někde musel namnožit.
Tak jak nám myslivečtí myslitelé hlídáte lesy a stavy zvěře????

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě