SJA
Náchod 25. července (ČTK) - Neznámý pachatel poškodil nařezáním stromy na zhruba dvou hektarech lesa u Chlívců na Broumovsku. Náchodská radnice z kvůli ohrožení bezpečnosti lidí zakázala vstup do lesa na dva měsíce, než budou poškozené stromy pokácené. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) společně s policií a úřady pátrá po pachatelích a uvítá případná svědectví, která by mohla pachatele usvědčit. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČIŽP Simona Cigánková. Případ byl inspekci nahlášen 22. července.
V lokalitě se od loňského roku uskutečnily čtyři majetkové převody. První kontrolu inspektoři v této lokalitě dělali v dubnu a květnu. Tehdy zjistili, že předchozí vlastník lesa nedodržel podmínky mýtní těžby a provedl pět holosečí na ploše 2,89 hektaru. Podle inspekce vlastník mezi holosečemi ponechal příliš úzké pruhy lesa a při těžbě vykácel i část sousedního lesa v majetku města Stárkov.
Následně vlastník tyto pozemky prodal, inspekce s ním zahájila správní řízení o uložení pokuty. Za ohrožení životního prostředí v lesích mu hrozí pokuta až do pěti milionů korun. Nový majitel lesa, pražská společnost POSTNET nahlásila nařezání stromů a oznámila, že má zájem o co nejrychlejší nápravu škod v lese.
"Po odkácení nařezaných stromů zde v návaznosti na předchozí holoseče vznikne celková holina o ploše cca 4,5 ha. Těžba dříví se tady významně odchylovala od běžného hospodaření v lesích, které by mělo zajišťovat trvale udržitelné hospodaření s přírodními zdroji," uvedl k případu Martin Baranyai, vedoucí oddělení ochrany lesa Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.
Podle něj je nezákonnou těžbou ohrožena stabilita okolních lesních porostů, navíc hrozí napadení okolních smrčin zejména lýkožroutem smrkovým.
Inspekce každý rok řeší nezákonnou těžbu v celé České republice, v posledních třech letech plocha nezákonně vykácených lesů činila zhruba 60 hektarů. Inspektoři v nejvýznamnějších případech podali několik trestních oznámení, početné majetkové převody pozemků mezi různými majiteli však znesnadňují dohledání pachatele. ČIŽP v roce 2012 za nezákonné těžby uložila 17 pokut v celkové výši přesahující šest milionů korun. Další nezákonné těžby řeší samostatně orgány státní správy lesů v působnosti ministerstva zemědělství, přičemž celková odhadovaná plocha holin po nezákonných těžbách se ročně odhaduje na několik stovek hektarů.